Kontrolowana przez Fortum spółka Uniper, chce omijać unijne sankcje na rosję płacąc za gaz w rublach. O sprawie piszą media z całego świata.

➡️ Znaczna część biznesu Fortum ulokowana jest w rosji. Wspólnie z zależną spółką Uniper, Fortum ma tam 12 elektrociepłowni i udziały w kolejnych 52. wspólnie z Gazpromem.
➡️ Zyski Fortum z działalności w rosji to pół miliarda euro w ubiegłym roku. Oddział rosyjski jest największym z oddziałów Fortum pod względem liczby pracowników. Firma podkreśla jego znaczenie, szczyci się zdjęciami z putinem i orderem przyjaźni.
➡️ Pomimo ataku rosji na Ukrainę i bestialstwa rosyjskich żołnierzy, Fortum nie wycofało się z działalności w rosji, a wręcz chwali się kolejnymi „sukcesami” w tym kraju.
➡️ Zależna od Fortum firma Uniper chce omijać unijne sankcje wykorzystując sztuczkę z przewalutowaniem w Gazprombanku żeby płacić za gaz w rublach, choć teoretycznie w euro.
➡️ Fortum rozpoczęło przejęcie Unipera w 2017 r. Tym samym zaangażowało się w projekt Nord Stream 2 (co ostatecznie pochłonęło 5,5 mld EUR).

Podczas gdy Polska została odcięta od dostaw gazu, ze względu na brak płatności w rublach, zależna od Fortum firma Uniper planuje omijać unijne sankcje wykorzystując „kreatywną bankowość” Gazprombanku. To bank należący Gazpromu, z którym Uniper i Fortum od lat ściśle współpracują.

Przypomnijmy, że rosja zażądała płatności za gaz w rublach. Ma to wzmocnić rosyjską walutę ponieważ musi być kupowana po kursie ustalonym przez rosyski bank centralny. Płatności w rublach są niezgodne z unijnymi sankcjami, oznaczają bowiem de facto pomoc finansową dla rosji.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen jednoznacznie stwierdziła, że ​​płacenie za rosyjski gaz w rublach stanowi naruszenie unijnych sankcji, jeśli pierwotne umowy nie wymagały płatności w rosyjskiej walucie.

Tymczasem należąca do Fortum firma Uniper planuje skorzystać z „kreatywnej bankowości” Gazprombanku, który w ślad za poleceniem wladimira putina zaproponował otwarcie podwójnych kont – w rublach i w euro, a następnie dokonywanie przewalutowań. Teoretycznie płatność następowałaby więc w euro, ale faktycznie konwertowana byłaby na ruble.

To skandal. O sprawie piszą media na całym świecie, od Bloomberga i BBC, po Al Jazeera i mało znane media brazylijskie. Dyskusja trwa też na Twitterze. Nie ulega bowiem wątpliwości, że nawet jeżeli ostatecznie formalnie wszystko będzie się zgadzać to podważa to całą ideę sankcji na zakaz płatności w rublach.

„Jeśli Finlandia chce stanąć po właściwej stronie historii, rząd musi dołożyć wszelkich starań, aby fińskie firmy nie uczestniczyły w finansowaniu wojny rosyjskiej, nawet poprzez swoje spółki zależne” – pisze Olli Tiainen (@O_Tiainen), fiński działacz w zakresie klimatu i energii z Greenpeace.

Wszystko to wpisuje się w postawę korporacji Fortum, jaką obserwujemy od początku inwazji rosji na Ukrainę. Fortum wprawdzie zapowiedziało, że wstrzyma planowane inwestycje, lecz kontynuuje swoją dotychczasową działalność.

Co więcej, chwali się kolejnymi „sukcesami”. 12 kwietnia w oficjalnym kanale w serwisie YouTube pojawił się film promujący zakończoną modernizację elektrociepłowni w Czelabińsku. Natomiast 21 kwietnia został opublikowany oficjalny komunikat prasowy, w którym Fortum szczyci się, że „po raz czwarty zostało liderem w rankingu efektywności rosyjskich spółek wytwórczych”.

Ponadto firma nadal posiada 29,99% udziałów w największej rosyjskiej spółce energetycznej TGC-1, kontrolowanej przez Gazprom. Fortum nie wycofało się z tych udziałów, a wręcz przeciwnie. 20 kwietnia korporacja nominowała nowych przedstawicieli do Rady Dyrektorów, co wzbudziło zdziwienie nawet branżowej prasy rosyjskiej.

Większościowym udziałowcem Fortum jest rząd Finlandii. Stąd zdecydowaliśmy się wystosować list otwarty do Premier Finlandii Sanny Marin, w którym wezwaliśmy do “zaprzestania pośredniego finansowania rosyjskiej inwazji na Ukrainę, jak również zaprzestania dostarczania do Rosjan strategicznych usług energetycznych”.

Warto na koniec dodać, że sztuczka z „kreatywną bankowością” może bardzo szybko się skończyć gdyż część europosłów wzywa do objęcia sankcjami… Gazprombanku 😉

➡️ Więcej na ten temat:
https://www.verkkouutiset.fi/a/petri-sarvamaa-gazprombank-asetettava-eun-pakotelistalle/#06716371
https://www.faz.net/aktuell/wirtschaft/bruessel-stellt-klar-konzern-duerfen-gasrechnungen-nicht-ueber-rubel-konten-zahlen-17991055.html

➡️ List otwarty do Premier Finlandii:
https://www.stopspalarni.pl/index.php/2022/04/20/list-otwarty-do-premier-finlandii/

➡️ Zaangażwoanie Fortum w rosji na osi czasu:
https://www.stopspalarni.pl/index.php/2022/04/24/biznesy-fortum-w-rosji-na-osi-czasu/

➡️ Fortum jak gdyby nic kontynuuje biznesy w rosji:
https://www.stopspalarni.pl/index.php/2022/04/22/fortum-po-raz-czwarty-liderem-w-rosji/

➡️ Więcej na temat Fortum i rosji:
https://www.stopspalarni.pl/index.php/2022/04/08/550/