Agresja rosji na niepodległą Ukrainę wkroczyła w kolejny etap – trwa bitwa o Donbas. Jesteśmy oburzeni, że nadal są firmy, które nie chcą przestać zarabiać na obecności w rosji, a tym samym wspierają wojenną machinę.

Do bojkotu takich firm wezwał Premier RP Mateusz Morawiecki. Są jednak korporacje, jak Fortum, gdzie trudno o konsumencki bojkot. Stąd list otwarty do Premier Finlandii Sanny Marin wzywający do wycofania firmy Fortum z działalności na terenie federacji rosyjskiej. Finlandia jest większościowym udziałowcem firmy, ma więc głos decydujący. List wystosowali członkowie inicjatywy Jesteśmy z Wami. Mieszkańcy powiatu wrocławskiego dla Ukrainy, zaangażowani w pomoc Ukrainie, ale i działania w ramach naszego komitetu.

Firma Fortum to korporacja (działająca również w Polsce, we Wrocławiu), która nadal zarabia na działalności w Rosji, świadcząc strategiczne usługi energetyczne. Fortum wraz ze spółką zależną Uniper posiada w Rosji 12 elektrowni o łącznej mocy wytwórczej 15,5 gigawatów (GW) i mocy cieplnej 10,2 GW. Wspólnie z Gazpromem, Fortum kontroluje 52 elektrociepłownie, w ramach spółki zależnej TGC-1. Ponadto firma zaangażowana była w projekt Nord Stream II.

Trwają zmasowane protesty przeciwko firmom, które nie wycofały się z Rosji. Powstały listy wstydu. Na liście Uniwersytetu Yale Fortum pojawia się w kategorii firm „grających na czas”.

Do bojkotu firm „które nie chcą przestać zarabiać na obecności w Rosji” wezwał polskich obywateli premier Mateusz Morawiecki. Nie jest to tak proste, jak w przypadku Auchan czy Leroy Merlin.

Tymczasem zyski, jakie czerpie firma Fortum ze swojej aktywności w Rosji to 2/3 przychodu (a nie zysku!) sieci Leroy Merlin. Tylko w ubiegłym roku było to 500 mln EUR. Na polskojęzycznych stronach korporacji Fortum nie znajdziemy stanowiska firmy w sprawie jej interesów w Rosji. Wygląda na to, że firma trzyma się popularnego w Związku Radzieckim powiedzenia: тише едешь, дальше будешь (pl. ciszej jedziesz, dalej zajedziesz).

Wczoraj rozpoczął się kolejny etap rosyjskiej agresji – bitwa o Donbas. Zdecydowaliśmy się na wystosowanie otwartego listu, aby wezwać rząd fiński do natychmiastowego wycofania Fortum z Rosji. Biorąc pod uwagę fakt, że Finlandia zamierza wejść do NATO, kraj ten powinien zaprzestać współfinansowania rosyjskiej wojny.

Treść listu znajdziecie poniżej, został on już przesłany rządowi Fińskiemu.

➡️ Więcej na temat Fortum i rosji:
https://www.stopspalarni.pl/index.php/2022/04/08/550/

➡️ „Lista wstydu” Uniwersytetu Yale
https://som.yale.edu/story/2022/over-750-companies-have-curtailed-operations-russia-some-remain

➡️ Premier wzywa do bojkotu:
https://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/kraj/artykuly/8402648,mateusz-morawiecki-bojkot-firm-rosyjskich-w-polsce.html