Już blisko 2 miesiące trwa bestialska inwazja rosji na Ukrainę. Tymczasem korporacja Fortum jak gdyby nic chwali się, że po raz czwarty została… liderem w rosji. Fortum chwali się też kolejnymi inwestycjami w tym kraju oraz powołuje nowych przedstawicieli do wspólnej spółki z Gazpromem. „Winszujemy”…

➡️ Znaczna część biznesu Fortum ulokowana jest w rosji. Korporacja ma tam 12 elektrociepłowni i udziały w kolejnych 52. wspólnie z Gazpromem.
➡️ Zyski Fortum z działalności w rosji to pół miliarda euro w ubiegłym roku.
➡️ Oddział rosyjski jest największym z oddziałów Fortum pod względem liczby pracowników. Firma podkreśla jego znaczenie, chwali się zdjęciami z putinem i orderem przyjaźni.
➡️ Pomimo ataku rosji na Ukrainę i bestialstwa rosyjskich żołnierzy, Fortum nie wycofało się z działalności w rosji, a wręcz normalnie kontynuuje tam działalność.
➡️ W środę wystosowaliśmy list otwarty do Premier Finlandii z żądaniem natychmiastowego wycofania się Fortum z rosji.

„Fortum po raz czwarty został liderem w rankingu efektywności rosyjskich spółek wytwórczych” – czytamy w najnowszym komunikacie z 21 kwietnia 2022 r., opublikowanym na rosyjskich stronach korporacji.

„Dzięki profesjonalizmowi zespołu Fortum w dalszym ciągu zapewnia wysoką niezawodność zasilania odbiorców.” – chwali się szef rosyjskiego oddziału Alexander Chuvaev. Ten sam, którego kilka miesięcy temu władimir putin odznaczył rosyjskim орденом Дружбы („orderem przyjaźni”).

Radosny komunikat Fortum to nie wyjątek. Firma najwyraźniej nic nie robi sobie z rosyjskiej bestialskiej agresji na Ukrainę, wykonuje pozorne gesty, gra na czas, a w istocie prowadzi dalej biznesy w rosji. Dodajmy, że są to biznesy z których Fortum czerpie gigantyczne zyski (pół miliarda euro – i to tylko w ubiegłym roku!)

W ostatnich dniach firma chwaliła się też zakończoną inwestycją w modernizację elektrociepłowni Челябинская ТЭЦ-2 w Czelabińsku. Z tej okazji pojawił się klip promujący w serwisie YouTube. Stało się to 12 kwietnia. Tego samego dnia, gdy Prezydent USA Joe Biden po raz pierwszy nazwał rosyjskie działania w Ukrainie ludobójstwem.

20 kwietnia firma z kolei nominowała swoich przedstawicieli do Rady Dyrektorów ТГК–1 (TGC-1). To olbrzymia spółka kontrolująca 52. elektrociepłownie rosji, w której Fortum ma udziały wspólnie z… Gazpromem.

„W kontekście sankcji Fortum nie spieszy się z pozbyciem się jednego ze swoich głównych aktywów – 30% udziałów w TGC-1” – komentuje to biznesowy dziennik Деловой Петербург, wydawany w Sankt Petersburgu.

Jak skomentować kontynuowanie przez Fortum działalności w rosji? Najbardziej cywilizowane słowo to HAŃBA! Hańba tym większa, że większościowym udziałowcem Fortum jest Finlandia. Właśnie dlatego w środę wystosowaliśmy list otwarty do Premier Finlandii wzywający do natychmiastowego wycofania Fortum z rosji.

➡️ List otwarty do Premier Finlandii:
https://www.stopspalarni.pl/index.php/2022/04/20/list-otwarty-do-premier-finlandii/

➡️ Fortum po raz czwarty został liderem w rankingu efektywności rosyjskich spółek wytwórczych (21.04.2022):
https://news.fortum.ru/press/news_651.html

➡️ Szef rosyjskiego odznaczony przez putina „Orderem Przyjaźni”:
https://news.fortum.ru/press/news_635.html

➡️ Fortum chwali się kolejną inwestycją w rosji (12.04.2022):
https://www.youtube.com/watch?v=cbaUayg6s10

➡️ Fortum nominuje przedstawicieli do spółki TGC-1 (20.04.2022):
https://www.dp.ru/a/2022/04/20/Reshili_podozhdat

➡️ Więcej na temat Fortum i rosji:
https://www.stopspalarni.pl/index.php/2022/04/08/550/