Fortum czerpie gigantyczne zyski z działalności w rosji. Dostarczając strategiczne usługi energetyczne, pośrednio wspiera reżim putina i agresję na Ukrainę.

Fortum działa w rosji nieprzerwanie od 24 lat. Korporacja ma tam 12 elektrociepłowni i udziały w kolejnych 52. wspólnie z Gazpromem. Tylko w ub.r. korporacja zarobiła w rosji pół miliarda euro. Oddział rosyjski jest największym z oddziałów Fortum pod względem liczby pracowników. Firma podkreśla jego znaczenie, chwali się zdjęciami z putinem, orderem przyjaźni i nadal kontynuuje tam działalność.

Jak to wygląda na osi czasu?

📆 1998 – Trwa kryzys finansowy w rosji. W wyniku połączenia koncernów Neste i IVO powstaje korporacja Fortum. Od początku prowadzi biznesy w rosji.

📆 2007 – Fortum kupuje 25,66% akcji olbrzymiej rosyjskiej spółki energetycznej TGC-1 (obecnie ma już ich 29,99%). Spółka kontroluje aż 52. elektrociepłownie w rosji. Główne udziały w TGC-1 ma Gazprom.

📆 2008 – Rosyjska agresja na Gruzję. W tym samym roku Fortum przejmuje rosyjską spółkę energetyczną TGC-10 (obecnie OAO Fortum).

📆 2009 – Александр Чуваев zostaje szefem rosyjskiego Fortum, wiceprezesem całej korporacji Fortum (Fortum OYJ) oraz wiceprezesem Fortum Power and Heat (polski oddział tej spółki-córki forsuje obecnie budowę spalarni śmieci przy Wrocławiu).

📆 2014 – Inwazja rosji na Donbas i Krym. UE nakłada sankcje, w tym zakaz inwestycji w sektor energetyczny w rosji. Fortum, Gazprom i Rosatom rozpoczynają restrukturyzację TGC-1. Fortum usiłuje przejąć 75% części odpowiedzialnej za elektrownie wodne.

📆 2017 – Fortum rozpoczyna przejęcie niemieckiej spółki Uniper, ściśle współpracującej z Gazpromem. Tym samym angażuje się w projekt Nord Stream 2 (ostatecznie pochłonie to 5,5 mld EUR).

📆 2021 – Александр Чуваев, na mocy dekretu władimira putina zostaje odznaczony rosyjskim орденом Дружбы („orderem przyjaźni”).

📆 2022 – Bestialska agresja rosji na Ukrainię. Fortum ogłasza wyniki finansowe za 2021 r. – 0,5 mld EUR zysku z działalności w rosji. Fortum nie wycofało się z działalności w rosji, a wręcz normalnie kontynuuje tam działalność.

📆 12.042022 – Fortum chwali się zakończoną inwestycją w modernizację elektrociepłowni Челябинская ТЭЦ-2. Z tej okazji pojawił się klip promujący w serwisie YouTube. Tego samego dnia Prezydent USA Joe Biden po raz pierwszy nazwał rosyjskie działania w Ukrainie ludobójstwem.

📆 20.042022 – Fortum nie tylko nie sprzedaje swoich udziałów (29,99%) w TGC-1, ale nominuje swoich przedstawicieli do Rady Dyrektorów, w której ma udziały wspólnie Gazpromem. Są to: Александр Чуваев, Парвиз Абдушукуров, Дмитрий Боровиков oraz Валентина Нудьга.

📆 21.04.2022 – Fortum chwali się w komunikacie prasowym, że „po raz czwarty zostało liderem w rankingu efektywności rosyjskich spółek wytwórczych”. „Dzięki profesjonalizmowi zespołu Fortum w dalszym ciągu zapewnia wysoką niezawodność zasilania odbiorców.” – podkreśla wiceprezes Fortum, Александр Чуваев.

Kontrolę nad korporacją Fortum ma Finlandia 🇫🇮, która posiada większościowy pakiet udziałów. Pomimo wezwań i protestów nie wycofała Fortum z rosji, nie sprzedała udziałów w TGC-1.

W komunikacie przesłanym przez Fortum redakcji TVP3 Wrocław, czytamy: „Wyjście z Rosji w obecnej sytuacji nie jest prostym zadaniem i na razie nie wiadomo czy byłoby w ogóle możliwe.” 🤬

20 kwietnia wystosowaliśmy list otwarty do Premier Finlandii wzywający do wycofania się Fortum z rosji.

➡️ List otwarty do Premier Finlandii:
https://www.stopspalarni.pl/index.php/2022/04/20/list-otwarty-do-premier-finlandii/

➡️ Fortum jak gdyby nic kontynuuje biznesy w rosji:
https://www.stopspalarni.pl/index.php/2022/04/22/fortum-po-raz-czwarty-liderem-w-rosji/

➡️ Więcej na temat Fortum i rosji:
https://www.stopspalarni.pl/index.php/2022/04/08/550/