Koniec biznesów Fortum w rosji, pośredniego wspierania reżimu putina i rosyjskiej inwazji na Ukrainę? Otrzymaliśmy właśnie odpowiedź na nasz list otwarty do rządu Finlandii, która jest większościowym udziałowcem korporacji Fortum Oyi.

➡️ Znaczna część biznesu Fortum ulokowana jest w rosji. Firma rozwijała je przez długie lata, nie bacząc na wcześniejsze postepowanie rosji np. inwazję na Donbas.
➡️ Wspólnie z zależną spółką Uniper, Fortum posiada w rosji 12 elektrociepłowni i udziały w kolejnych 52 razem z Gazpromem.
➡️ Zyski Fortum z działalności w rosji to pół miliarda euro w ubiegłym roku. Oddział rosyjski jest największym z oddziałów Fortum pod względem liczby pracowników.
➡️ Firma podkreślała znaczenie rosyjskiego oddziału, szczyciła się zdjęciami z putinem i orderem przyjaźni dla Александрa Чуваевa.
➡️ Александр Чуваев to wiceprezes nie tylko całej korporacji Fortum Oyi, ale i jej spółki-córki Fortum Power and Heat, która forsuje budowę wrocławskiej spalarni.
➡️ Pomimo ataku rosji na Ukrainę i bestialstwa rosyjskich żołnierzy, Fortum nie wycofało się z działalności w rosji, a wręcz chwaliło kolejnymi „sukcesami” w tym kraju.
➡️ Większościowy pakiet udziałów Fortum ma rząd Finlandii. Pod koniec kwietnia wystosowaliśmy list otwarty do Premier Finlandii w sprawie rosyjskich interesów Fortum.

Wygląda na to, że zmasowane protesty i krytyka podziałały. Fortum ma wycofać się z rosji. Taką informację otrzymaliśmy w odpowiedzi na nasz list otwarty od Tytti Tuppurainen, fińskiej minister ds. Europejskich i Skarbu Państwa. Oznacza to koniec gigantycznych zysków Fortum z działalności w rosji. Koniec dostarczania rosji strategicznych usługi energetycznych, pośredniego wspierania reżimu putina i agresji na Ukrainę.

Przypomnijmy, że 20 kwietnia wystosowaliśmy list otwarty do Premier Finlandii Sanny Marin, w którym wezwaliśmy do “zaprzestania pośredniego finansowania rosyjskiej inwazji na Ukrainę, jak również zaprzestania dostarczania do Rosjan strategicznych usług energetycznych”. Oto odpowiedź, którą otrzymaliśmy:

Szanowna Pani Rozkosz, Pan Kędzior

Dziękuję za list. Wraz z całym fińskim rządem podzielam zaniepokojenie obecną sytuacją geopolityczną.

Rząd oczekuje, że fińskie firmy, będące własnością rządu, działające w Rosji, będą działać etycznie, będą dobrze zarządzane i oczekuje, że sankcje generalne będą przestrzegane bez wyjątków. Poleciliśmy firmom uważną ocenę scenariuszy ryzyka i ponowną ocenę ich pozycji strategicznych, biorąc pod uwagę nową sytuację geopolityczną. Ogólna sytuacja powinna być oceniana na podstawie faktów, sytuacje firm są różne i mogą być bardzo złożone.

Fortum zapowiedziało, że zamierza wyjść z Rosji, potencjalnie poprzez sprzedaż aktywów, a dalsze inwestycje w Rosji zostały wstrzymane.

Fiński rząd, będący jednym z większych właścicieli Fortum, śledzi rozwój sytuacji. W swoich działaniach związanych z kierowaniem właścicielami państwo przestrzega podziału odpowiedzialności i obowiązków między osoby prawne i właścicieli. Właściciele, zarządy i członkowie kierownictwa wykonawczego mają swoje własne obowiązki, zobowiązania i uprawnienia. Wszystkie decyzje taktyczne i operacyjne dotyczące działalności Fortum w Rosji są komunikowane przez firmę.

Tytti Tuppurainen Minister ds. Europejskich i Skarbu Państwa.

Zapowiedzi na temat wycofania się Fortum z rosji padły pod koniec maja, ale trudno było uznać je za wiarygodne. Zresztą nadal na stronach rosyjskiego oddziału bije po oczach komunikat, że Fortum czwarty rok z rzędu jest „najbardziej efektywną spółką wytwórczą w rosji”. Informacja o wycofaniu się była zaś utrzymana w tonie uspokajającym, że działalność rosyjskiego oddziału będzie normalnie kontynuowana.

Oficjalna odpowiedź od fińskiego rządu potwierdza jednak, że wyjście Fortum z rosji, a tym samym zaprzestanie pośredniego finansowania masakry ludności cywilnej na Ukrainie, jest już kwestią czasu.

Tradycyjnie dla oficjalnej korespondencji, list jest zachowawczy, ale nie ulega wątpliwości, że fiński rząd rozumie, że na dłuższą metę nie ma innego wyjścia. Szczególnie biorąc pod uwagę starania Finlandii aby dołączyć do NATO.

Cała ta sprawa to przy okazji pokaz kompletnego braku etyki ze strony korporacji Fortum, która z jednej strony kreuje się na zieloną firmę zatroskaną losami planety, a z drugiej zarabia miliardy współpracując od dwóch dekad z reżimem Putina i inwestując kolosalne pieniądze w kolejne przedsięwzięcia w rosji.

Zgniłą wisienką na torcie jest fakt, że Александр Чуваев, nagrodzony przez putina „Orderem Przyjaźni” to wiceprezes nie tylko całej korporacji Fortum Oyi, ale i jej spółki-córki Fortum Power and Heat, która forsuje budowę wrocławskiej spalarni.

List otwarty do Premier Finlandii: https://www.stopspalarni.pl/index.php/2022/04/20/list-otwarty-do-premier-finlandii/
Działalność Fortum w rosji od 1998 roku: https://www.stopspalarni.pl/index.php/2022/04/24/biznesy-fortum-w-rosji-na-osi-czasu/
Stop fueling war! Akcja Greenpeace na centrali Fortum: https://www.stopspalarni.pl/index.php/2022/05/06/stop-fuelling-war/

fot. Lauri Heikkinen (CC BY 2.0).