Firma odwołała się od decyzji Wójta Gminy Wisznia Mała do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Oznacza to, że czeka nas dalsza, bardzo trudna przeprawa formalno-prawna aby nie dopuścić do budowy tej szkodliwej instalacji.

➡️ Wesprzyj nasze działania! https://zrzutka.pl/fygwaw

Przypomnijmy, że 10 grudnia 2021 r. Wójt Gmina Wisznia Mała odmówił wydania tzw. decyzji środowiskowej, która jest niezbędna do wybudowania spalarni. Niestety, zgodnie z naszymi obawami, to nie zamknęło sprawy. Jak właśnie się dowiedzieliśmy, firma Fortum odwołała się od tej decyzji do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Oznacza to, że firma zdecydowanie nie ma zamiaru rezygnować z budowy spalarni śmieci na granicy Wrocławia, gmin Wisznia Mała i Długołęka. Ma za nic protesty mieszkańców, stanowiska samorządowców przeciwko spalarni, antyspalarniane dyrektywy Unii Europejskiej i badania naukowe jednoznacznie wskazujące na szkodliwość spalarni na życie i zdrowie ludzi i zwierząt.

Niezgodność z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, która była powodowem odmowy wydania decyzji środowiskowej, również nie pohamowała Fortum w dążeniu do budowy spalarni. W odwołaniu udostępnionym na stronach gminy Wisznia Mała możemy przeczytać, że firma nie zgadza się z zakwalifikowaniem spalarni odpadów jako działalności związanej z zagospodarowywaniem odpadów.

Dodajmy, że w ramach toczącego się postępowania nie ma mowy o „elektrociepłowni” tj. produkcji energii i ciepła, gdyż na tym etapie procedowana jest jedynie spalarnia. Wynika to wprost z przedłożonych przez firmę Fortum dokumentów niezbędnych do wydania decyzji środowiskowej, w których jest mowa, że będą to przedsięwzięcia objęte odrębnymi postępowaniami.

➡️ Pełna treść odwołania Fortum:
https://www.stopspalarni.pl/odwolanie_fortum.pdf

Co dalej? Sprawa trafi do organu nadrzędnego, czyli Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które zdecyduje o dalszych losach. Należy jednak przypuszczać, że czeka nas dalsza, bardzo trudna przeprawa formalno-prawna aby nie dopuścić do budowy tej szkodliwej instalacji.

Dlatego gorąco prosimy o Wasze wsparcie finansowe. Potrzebujemy środków na dalsze działania informacyjne, wsparcie prawne, ekspertyzy. Jeżeli nie chcesz spędzić reszty życia w cieniu 80-metrowego komina, nie chcesz narażać siebie, swojej rodziny, swoich dzieci – pomóż w walce z trucicielem!

Możecie wspomóc nasze działania nie tylko przez Zrzutkę, ale także przelewem na konto:
Stowarzyszenie Nasze Pawłowice i Ramiszów
ul. Forsycjowa 10
51-253 Wrocław
Konto nr 31 1240 6768 1111 0010 3650 2344
Z dopiskiem: na cele statutowe

Nie możesz pomóc finansowo? Nie szkodzi! Pomagaj zwiększać zasięg protestu. Lajkuj, komentuj, udostępniaj posty. Dziękujemy!!!

➡️ Dlaczego protestujemy?
https://www.stopspalarni.pl/index.php/2021/12/10/dlaczego-protestujemy/

➡️ Podsumowanie naszych działań (stan na 1 grudnia):
https://www.stopspalarni.pl/index.php/2021/12/17/raport-na-temat-konfliktu-spolecznego/