Gdzie szukać recepty na uzdrowienie gospodarki odpadami? W dyrektywach i rozporządzeniach unijnych, jak cały czas mówimy? A może w książkach o Harrym Potterze? Okazuje się, że tam recept szuka… Fortum

➡️ Spotify: https://spoti.fi/3nnnfFt
➡️ Apple Podcasts: https://apple.co/39Y4GV5

„O co chodzi z tą spalarnią pod Wrocławiem?” to pytanie jakie postawili Przyjaciele Kota Wrocka w 9 odcinku swojego podcastu, do którego zostaliśmy zaproszeni. W rozmowie uczestniczył Leszek Kędzior – członek Komitetu społecznego STOP wrocławskiej spalarni oraz Mariusz Dzikuć – dyrektor ds. rozwoju Fortum.

Podczas żywiołowej dyskusji nasz reprezentant przedstawił najważniejsze argumenty dlaczego forsowana przez Fortum spalarnia nie powinna i nie może powstać:

‼️ W Polsce mamy już wystarczająco dużo spalarni śmieci – wraz z budowanymi i planowanymi oraz cementowiami to aż 25 instalacji o przerobie 4-5,2 mln ton odpadów, podczas gdy potrzeby w zakresie spalania śmieci szacowane są na 1,5-1,8 mln albo 4 mln ton rocznie (w zależności od opracowania).

‼️ Unia Europejska w dyrektywach i rozporządzeniach jasno wskazuje aby NIE SPALAĆ odpadów i nie zastępować składowania spalaniem, gdyż spalanie jest najgorszą metodą utylizacji odpadów i wyrządza poważne szkody środowiskowe.

‼️Spalanie śmieci to archaizm. Powinniśmy skupić się na redukcji ilości odpadów (rozszerzona odpowiedzialność producenta), poprawie selektywnej zbiórki odpadów (samorządy), ponownym wykorzystaniu (system kaucyjny) oraz lepszym recyklingu (zagospodarowanie odpadów bio).

‼️Spalanie śmieci to NAJDROŻSZA forma utylizacji odpadów. Spalanie powoduje wzrost rachunków za odbiór odpadów, a planowane objęcie spalarni opłatami za emisje CO2 spowoduje, że będzie jeszcze droższa.

‼️Bierzmy przykłady z lepszych. W Dreźnie, mieście podobnym do Wrocławia, selektywna zbiórka i recykling jest na znacznie wyższym poziomie, odbiorcy płacą za śmieci mniej, nie ma spalarni.

‼️ Fortum lansuje się na zatroskaną środowiskiem „zieloną” firmę, ale jej działanie obliczone jest na zysk. Na spalarni pod Wrocławiem firma planuje zarobić ponad 3 mld zł.

I to jest właśnie odpowiedź na tytułowe pytanie „O co chodzi z tą spalarnią pod Wrocławiem?”. O gigantyczne pieniądze jakie Fortum chce zarobić na tej spalarni. Naszym kosztem.

Niestety formuła i ograniczenie czasowe rozmowy nie pozwoliły na przytoczenie pełnej argumentacji, ale wszelkie materiały (np. linki do badań naukowych potwierdzających szkodliwy wpływ na zdrowie), znajdziecie na łamach naszej strony.