List otwarty do Premiera RP w sprawie bojkotu firm, które „nie chcą przestać zarabiać na obecności w Rosji został przekazany do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

List wystosowali członkowie inicjatywy Jesteśmy z Wami. Mieszkańcy powiatu wrocławskiego dla Ukrainy, zaangażowani w pomoc Ukrainie, ale i działania w ramach naszego komitetu.

W liście odnosimy się do apelu Premiera Mateusza Morawieckiego z dnia 16 kwietnia 2022 r. dotyczącego bojkotu firm, które „nie chcą przestać zarabiać na obecności w Rosji”. W liście zwracamy uwagę na rosyjski biznes fińskiej firmy energetycznej Fortum, która działa również w Polsce. Bojkot takiej firmy nie jest łatwy dla zwykłych obywateli.

Przypomnijmy, że:

➡️ Znaczna część biznesu Fortum ulokowana jest w rosji. Wspólnie z zależną spółką Uniper, Fortum ma tam 12 elektrociepłowni i udziały w kolejnych 52. wspólnie z Gazpromem.
➡️ Zyski Fortum z działalności w rosji to pół miliarda euro w ubiegłym roku. Oddział rosyjski jest największym z oddziałów Fortum pod względem liczby pracowników. Firma podkreśla jego znaczenie, szczyci się zdjęciami z putinem i orderem przyjaźni.
➡️ Pomimo ataku rosji na Ukrainę i bestialstwa rosyjskich żołnierzy, Fortum nie wycofało się z działalności w rosji, a wręcz chwali się kolejnymi „sukcesami” w tym kraju.
➡️ Zależna od Fortum firma Uniper chce omijać unijne sankcje wykorzystując sztuczkę z przewalutowaniem w Gazprombanku żeby płacić za gaz w rublach, choć teoretycznie w euro.
➡️ Fortum rozpoczęło przejęcie Unipera w 2017 r. Tym samym zaangażowało się w projekt Nord Stream 2 (co ostatecznie pochłonęło 5,5 mld EUR).
➡️ Część zaangażowania Fortum w rosji to 29,99% udziałów w największej spółce energetycznej TGC-1, kontrolowanej przez Gazprom.
➡️ Fortum nie wycofało się z tych udziałów, a wręcz przeciwnie. 20 kwietnia korporacja nominowała nowych przedstawicieli do Rady Dyrektorów, co wzbudziło zdziwienie nawet branżowej prasy rosyjskiej.
➡️ Większościowy pakiet udziałów Fortum ma rząd Finlandii.

Więcej o liście otwartym:
https://www.stopspalarni.pl/index.php/2022/05/04/bojkot-firm-ktore-nie-chca-przestac-zarabiac-na-obecnosci-w-rosji/

20 kwietnia wystosowaliśmy list otwarty do Premier Finlandii Sanny Marin, w którym wezwaliśmy do “zaprzestania pośredniego finansowania rosyjskiej inwazji na Ukrainę, jak również zaprzestania dostarczania do Rosjan strategicznych usług energetycznych”. Biorąc pod uwagę fakt, że Finlandia zamierza wejść do NATO, kraj ten powinien zaprzestać współfinansowania rosyjskiej wojny. Do dziś nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi.