W odpowiedzi na apel Premiera i w ślad za niedawnym listem otwartym do Premier Finlandii Sanny Marin, wystosowane zostały listy otwarte do Premiera Rzeczypospolitej Polskiej Mateusz Morawiecki oraz Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Listy wystosowali członkowie inicjatywy Jesteśmy z Wami. Mieszkańcy powiatu wrocławskiego dla Ukrainy, zaangażowani w pomoc Ukrainie, ale i działania w ramach naszego komitetu.

W listach zwracamy uwagę na rosyjskie biznesy firmy Fortum. Bojkot takiej firmy nie jest łatwy dla zwykłych obywateli.


Szanowny Panie Premierze,

16 kwietnia 2022 r. podczas podcastu wezwał Pan do bojkotu firm, które „nie chcą przestać zarabiać na obecności w Rosji”. Pragniemy zwrócić Pana uwagę na rosyjski biznes fińskiej firmy energetycznej Fortum, która działa również w Polsce. Bojkot takiej firmy nie jest łatwy dla zwykłych obywateli. Poruszeni Pana apelem, zdecydowaliśmy się działać.

Reprezentujemy oddolną inicjatywę “Jesteśmy z Wami. Mieszkańcy Powiatu Wrocławskiego dla Ukrainy”. Od początku inwazji Rosji na Ukrainę, prowadzimy działania pomocowe. Zorganizowaliśmy kilkanaście konwojów humanitarnych, pomagamy uchodźcom na miejscu w organizacji schronienia oraz niezbędnych środków do życia. To jednak kropla w morzu potrzeb. Najważniejsze jest jak najszybsze zakończenie rosyjskiej agresji. Stąd uznajemy Pana apel za kluczowy do osłabienia ekonomicznej siły Rosji.

Wśród firm, które kontynuują swoją działalność w Rosji są takie, które łatwo bojkotować, jak w przypadku sieci sklepów, w których można przestać robić zakupy. Inaczej jest w przypadku firmy energetycznej. Fortum obecne jest we Wrocławiu. Mieszkańcy miasta podpisują z tą firmą umowy na dostawy ciepła, jako że jest to właściciel sieci ciepłowniczej. TVP3 Wrocław przygotowała materiał o rosyjskich interesach Fortum, który został wyemitowany w głównym wydaniu programu informacyjnego (Fakty TVP3 Wrocław, 22 kwietnia 2022 r.). Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk zbagatelizował informację o Fortum, przekazaną na jednym ze spotkań z mieszkańcami. Stąd nasz list do Pana Premiera.

Fortum działa w Federacji Rosyjskiej nieprzerwanie od 24 lat. Wraz ze spółką zależną Uniper posiada w Rosji 12 elektrowni o łącznej mocy wytwórczej 15,5 gigawatów (GW) i mocy cieplnej 10,2 GW. Wspólnie z Gazpromem, Fortum kontroluje ponadto 52 elektrociepłownie, w ramach spółki zależnej TGC-1. Tylko w 2021 r. Fortum zarobiło na działalności w Rosji około 500 mln. EUR, na co wskazują oficjalne raporty korporacji.

Oddział rosyjski jest największym z oddziałów Fortum pod względem liczby pracowników (6902). Firma podkreśla jego znaczenie, chwali się zdjęciami z Putinem, orderem przyjaźni (орденом Дружбы) dla wiceprezesa całej korporacji i nadal świadczy strategiczne usługi energetyczne, czym pośrednio wspiera reżim Putina i agresję Rosji na Ukrainę.

W 2014 r. wprowadzono sankcje na inwestycje energetyczne w Rosji, co było konsekwencją inwazji na Donbas oraz aneksję Krymu. Mimo to, firma Fortum nie zmniejszyła swojej obecności w Rosji, a wręcz przeciwnie, inwestowała w modernizację rosyjskich obiektów (np. Челябинская ТЭЦ-2 w Czelabińsku) oraz zaangażowała się w projekt Nord Stream 2 (5,5 mld. EUR).

Po 24 lutego 2022 r., korporacja Fortum wprawdzie zapowiedziała, że wstrzyma planowane inwestycje, lecz kontynuuje swoją dotychczasową działalność, co więcej chwali się kolejnymi „sukcesami”. 12 kwietnia w oficjalnym kanale w serwisie YouTube pojawił się film promujący zakończoną modernizację elektrociepłowni w Czelabińsku. Natomiast 21 kwietnia został opublikowany oficjalny komunikat prasowy, w którym Fortum szczyci się, że „po raz czwarty zostało liderem w rankingu efektywności rosyjskich spółek wytwórczych”.

Ponadto firma nadal posiada 29,99% udziałów w największej rosyjskiej spółce energetycznej TGC-1, kontrolowanej przez Gazprom. Fortum nie wycofało się z tych udziałów, a wręcz przeciwnie. 20 kwietnia korporacja nominowała nowych przedstawicieli do Rady Dyrektorów, co wzbudziło zdziwienie nawet branżowej prasy rosyjskiej.

Większościowym udziałowcem Fortum jest rząd Finlandii. Stąd zdecydowaliśmy się wystosować list otwarty do Premier Finlandii Sanny Marin, w którym wezwaliśmy do “zaprzestania pośredniego finansowania rosyjskiej inwazji na Ukrainę, jak również zaprzestania dostarczania do Rosjan strategicznych usług energetycznych”. Pełną treść listu załączamy w korespondencji.

Polski oddział Fortum trzyma się najwyraźniej starej radzieckiej zasady тише едешь, дальше будешь (pl. ciszej jedziesz, dalej zajedziesz), milcząc na temat obecności firmy w Rosji. Odbiorcy w Polsce mogą przeczytać o inwestycjach w Rosji (podejmowanych przed 24 lutego), ale nie przeczytają oficjalnego stanowiska odnośnie do rosyjskich interesów korporacji. Tymczasem to stanowisko eksponuje troskę o pracowników Fortum w Rosji oraz bezpieczeństwo i stabilność dostaw energii we wszystkich krajach, zatem także i Rosji.

Panie Premierze, wierzymy, że każdy obywatel ma moralny obowiązek do bojkotu prorosyjskich firm. Z niedowierzaniem obserwujemy działania fińskiego rządu, który zapowiadając włączenie się do NATO, jednocześnie czerpie zyski z kontynuowania swojej działalności w Rosji. Mam nadzieję, że nasz list do premier Finlandii nie pozostanie bez reakcji. Niemniej jednak, ufamy, że rząd naszego kraju również podejmie działania wspierające tzw. oddolne czy obywatelskie sankcje, do których zachęcał Pan w Wielką Sobotę w swoim podcaście.

Informacje zawarte w niniejszym liście oparliśmy o komunikaty prasowe oraz raporty dostępne na oficjalnych stronach korporacji Fortum.

Z wyrazami szacunku
Ewa Rozkosz i Leszek Kędzior

Inicjatywa “Jesteśmy z Wami. Mieszkańcy Powiatu Wrocławskiego dla Ukrainy”

Treść listu:
https://www.stopspalarni.pl/list_premier.pdf


Analogiczny list otwarty został wysłany do Prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka. Pan Prezydent podczas niedawnego „live’a” oświadczył, że nie „nie zna tych rosyjskich interesów Fortum”.

W liście nie tylko ujawniamy te interesy, ale i wzywamy do analizy, jaka część strategicznej infrastruktury Wrocławia jest w posiadaniu prorosyjskiej spółki Fortum, a także zerwania umów oraz porozumień związanych z planowanymi inwestycjami, w szczególności porozumienia zawartego w dniu 11 maja 2021 r. pomiędzy miastem Wrocław, gminą Wisznia Mała oraz
firmą Fortum w sprawie planowanej budowy spalarni odpadów oraz czynnego włączenia się do bojkotu firmy Fortum, która „nie chce przestać zarabiać na obecności w Rosji”.

Treść listu:
https://www.stopspalarni.pl/list_prezydent.pdf


Przypomnijmy, że 20 kwietnia wystosowaliśmy list otwarty do Premier Finlandii Sanny Marin, w którym wezwaliśmy do “zaprzestania pośredniego finansowania rosyjskiej inwazji na Ukrainę, jak również zaprzestania dostarczania do Rosjan strategicznych usług energetycznych”. Biorąc pod uwagę fakt, że Finlandia zamierza wejść do NATO, kraj ten powinien zaprzestać współfinansowania rosyjskiej wojny. Do dziś nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi.

Więcej:
https://www.stopspalarni.pl/index.php/2022/04/20/list-otwarty-do-premier-finlandii/