WIELKI SUKCES, choć to nie koniec walki! Samorządowe Kolegium Odwoławcze podtrzymało odmowną decyzję w sprawie spalarni. Fortum prawdopodobnie się od niej odwoła, ale nasze szanse na zwycięstwo ogromnie wzrosły. Dziękujemy za Wasze wsparcie!

➡️ W grudniu 2021 r. Wójt Gminy Wisznia Mała odmówił Fortum wydania tzw. decyzji środowiskowej niezbędnej do budowy spalarni.
➡️ Pod koniec roku Fortum odwołało się od tej decyzji do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.
➡️ W ramach postępowania złożyliśmy szereg dokumentów m.in. miażdżącą dla Fortum ekspertyzę prof. Szewczyka.
➡️ Dziś SKO poinformowało o podtrzymaniu odmowy ws. decyzji środowiskowej, potwierdzając nasze racje.
➡️ To jednak nie finał sprawy. Fortum może się odwołać, a równolegle toczą się jeszcze skargi o unieważnienie miejscowego planu.

Wspaniała wiadomość w ten słoneczny dzień! Uzyskaliśmy informację, że Samorządowe Kolegium Odwoławcze (SKO) podtrzymało decyzję Wójta Gminy Wisznia Mała z 10 grudnia 2021 r. o odmowie ustalenia środowiskowych uwarunkowań dla spalarni z powodu niezgodności projektu z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Nie ma jeszcze uzasadnienia tej decyzji, ale spodziewamy się go po długim weekendzie.

To bardzo duży sukces, na który z całą pewnością złożyły się też ekspertyzy prawne składane przez stowarzyszenia reprezentujące protestujących mieszkańców. Najbardziej obszerna ekspertyza została złożona przez Stowarzyszenie Nasze Pawłowice i Ramiszów. Przygotował ją przez prof. Szewczyk, jeden z największych autorytetów w zakresie prawa administracyjnego w kraju.

Ta ekspertyza była możliwa dzięki Wam! To dzięki Waszym wpłatom udało się ją sfinansować, a kosztowała aż 18 tys. zł. To zarazem dowód, że każdy nawet dorzucając symboliczne kilka złotych, czy propagując informacje na ten temat, miał swój wymierny udział! Dziękujemy!!!

Co dalej? Niestety to nie finał sprawy:

1️⃣ Fortum może się odwołać od decyzji SKO do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego i patrząc na dotychczasowe postępowanie korporacji (która nie wycofuje się nawet z rosji w obliczu zmasowanej krytyki), zapewne tak właśnie postąpi.

Sytuacja dla Fortum będzie jednak teraz znacznie trudniejsza, a my naładowani pozytywną decyzją będziemy nadal maksymalnie zdeterminowani aby nie odpuścić.

2️⃣ Nie zapominamy też, że równolegle toczy się też sprawa skarg na miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego tego terenu, który w dalszym ciągu daje możliwość posadowienia tam uciążliwych przedsięwzięć. Skargi złożyła Gmina Długołęka oraz reprezentujące nas organizacje i sami mieszkańcy.

Wójt Gmina Wisznia Mała Jakub Bronowicki trzykrotnie zobowiązał się do zmiany tego fatalnego planu, ale z obietnic nie wywiązał. W ten sposób niedawno została zablokowana spalarnia śmieci koło Żywca.

Nie odpuścimy żadnej z tych spraw, aż do pozytywnego finału!

Miażdżąca ekspertyza prof. Szewczyka:
https://www.stopspalarni.pl/index.php/2022/04/02/miazdzaca-ekspertyza/

Miejscowy plan nadal straszy:
https://www.stopspalarni.pl/index.php/2022/01/26/niewypelnione-zobowiazanie/


🙏 Gorąco prosimy o przekazywanie 1% na rzecz Stowarzyszenia Nasze Pawłowice i Ramiszów, które jest jedną z formalnych stron toczących się postępowań w sprawie spalarni i fatalnego miejscowego planu.

👍 Wystarczy w zeznaniu PIT wpisać KRS 0000358161
👍 Warto też wpłacić na Zrzutkę: https://zrzutka.pl/c6gsd6
👍 albo wysłać przelew na konto:

Stowarzyszenie Nasze Pawłowice i Ramiszów
nr 31 1240 6768 1111 0010 3650 2344
(z dopiskiem: na cele statutowe)

Dziękujemy!!!