Nowo uchwalona ustawa sankcyjna ma pozwolić zamrażać majątki firm wspierających rosyjską inwazję na Ukrainę. Czy na listę takich firm zostanie wpisane Fortum? Dodatkowo, Premier RP zachęca do nakładania „osobistych sankcji”, na firmy, które „nie chcą przestać zarabiać na obecności w rosji.”. Co na to prezydent Wrocławia? Czy w końcu zerwie umowę z Fortum?

➡️ Znaczna część biznesu Fortum ulokowana jest w rosji. Korporacja ma tam 12 elektrociepłowni i udziały w kolejnych 52. wspólnie z Gazpromem.
➡️ Zyski Fortum z działalności w rosji to pół miliarda euro w ubiegłym roku.
➡️ Oddział rosyjski jest największym z oddziałów Fortum pod względem liczby pracowników. Firma podkreśla jego znaczenie, chwali się zdjęciami z putinem i orderem przyjaźni.
➡️ Pomimo ataku rosji na Ukrainę i bestialstwa rosyjskich żołnierzy, Fortum nie wycofało się z działalności w rosji.
➡️ Miasto Wrocław nadal nie zerwało umowy z Fortum w sprawie spalarni śmieci.

Nowo uchwalona ustawa o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego przewiduje w szczególności zamrażanie funduszy oraz zasobów gospodarczych osób i podmiotów wspierających rosyjską agresję na Ukrainę.

Firmy kontynuujące działalność w rosji, a tym samym pośrednio wspierające reżim putina to m.in. Leroy Merlin, Auchan, ale i Fortum. Czy zostaną wpisane na listę i dojdzie do blokady ich majątków w Polsce?

Przypomnijmy, że korporacja Fortum ma w rosji 12 elektrociepłowni i udziały w kolejnych 52. wspólnie z Gazpromem, na których tylko w ubiegłym roku zarobiła 500 mln EUR. Oddział rosyjski jest największym z oddziałów Fortum pod względem liczby pracowników. Firma podkreśla jego znaczenie, chwali się zdjęciami z putinem, orderem przyjaźni i kolejnymi instalacjami otwieranymi w rosji. Ostatnią pochwaliła się kilka dni temu, nie bacząc na to, że równolegle siły rosyjskie masakrują ludność sąsiedniego państwa.

Jeszcze dalej idzie premier Mateusz Morawiecki, który wprost zachęca do bojkotu firm kontynuujących działalność w rosji:

„Zachęcam państwa do samodzielnego wprowadzania własnych sankcji, do prowadzenia w ten sposób swojej osobistej, prywatnej, antyrosyjskiej, antyzbrodniczej polityki” – mówił dziś premier Matusz Morawiecki. Jak proponował „najbardziej oczywistym działaniem jest bojkot rosyjskich produktów (…) ale też tych zagranicznych firm, które nie chcą przestać zarabiać na obecności w Rosji” (…) „Myślę, że dobrze państwo wiecie o których firmach mówię. Listy tych, którym nie przeszkadzają brudne pieniądze są szeroko dostępne w internecie”.

W przypadku Fortum nie jest łatwo o taki konsumencki bojkot. Znacznie szersze możliwości ma jednak miasto Wrocław. Czy Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk zamierza kontynuować współpracę z firmą, która pośrednio wspiera reżim putina i masakrę ludności ukraińskiej? Nic o tym na razie nie wiadomo. Nawet umowa miasta Wrocław z firmą Fortum w sprawie spalarni śmieci, z tego co nam wiadomo, nie została nadal wypowiedziana.

Zadawaliśmy pytania Prezydentowi Sutrykowi podczas jego „live’a”, ale zostały zignorowane…

Więcej o działalności Fortum w rosji:
https://www.stopspalarni.pl/index.php/2022/04/08/550/

Ustawa sankcyjna:
https://www.gov.pl/web/mswia/ustawa-sankcyjna-podpisana-przez-prezydenta

Wypowiedzi Premiera:
https://anchor.fm/mateusz-morawiecki/episodes/a-e1h8mt5Firma Fortum chce wybudować na styku Wrocławia, gmin Wisznia Mała i Długołęka olbrzymią spalarnię śmieci o przerobie nawet 250 tys. ton odpadów rocznie. Nie oglądając się na nikogo i na nic cały czas brnie w kierunku budowy spalarni. Nie zważa na jednoznacznie antyspalarniane dyrektywy Unii Europejskiej, na negatywne stanowiska środowisk naukowych, na apele samorządowców, na wyniki badań, które wykazują szkodliwość spalarni. Ten potężny koncern stosuje różne manipulacje aby przedstawić swoje przedsięwzięcie jako ekologiczne i bezpieczne. Firma posunęła się nawet do agresywnej kampanii medialnej w której manipuluje opinią publiczną. Nie odpuszcza swoich planów, pomimo zmasowanych protestów.