Obszerny artykuł o spalarniach odpadów opublikował Portal Samorządowy, jedno z najważniejszych mediów samorządowców. W artykule przedstawiono argumenty prospalarniarzy, ale ogólna wymowa nie pozostawia złudzeń – to szkodliwe i nie wspierane przez Unię Europejską pseudo rozwiązanie.

„W Polsce w kwestii gospodarki odpadami mamy, niestety, nadal ciemnogród. UMP wysyłając takie listy do KE* to potwierdziło. Spalarnie nigdy nie były i nie będą uznane za zielone technologie. Są przeciwieństwem ochrony klimatu i przeciwieństwem gospodarki o obiegu zamkniętym, a także nie mają nic wspólnego z energetyczną transformacją w kierunku zielonej energii” – mówi kategorycznie Portalowi Samorządowemu Piotr Barczak, specjalista do spraw polityk odpadowych w Europejskim Biurze Ochrony Środowiska, współzałożyciel Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste.

Portal Samorządowy pisze ponadto: „Anna Larsson, dyrektor do spraw ekonomii cyrkularnej w Reloop Platform, niepokoiła się w rozmowie z Portalem Samorządowym „zachłyśnięciem się przez niektórych samorządowców wizją spalania”.

– Jakoś nie widać, żeby tyle mówiło się o instalacjach do recyklingu czy biogazowniach, a przecież to rozwiązania dużo tańsze, można je wybudować dużo szybciej… Do tego fundusze na wsparcie ich budowy są łatwo dostępne. Nie wiem, dlaczego wszyscy mówią tylko o spalarniach – dodaje.

Czy Bruksela – pod wpływem pandemii i ostatnich wydarzeń – może jednak zmienić podejście do inwestycji spalarniowych? Anna Larsson nie dostrzega takich sygnałów.

– Dyrektywy zostały przyjęte, taksonomia obowiązuje, a w niej hierarchia postępowania z odpadami jest zapisana jasno – przypominała.”

W artykule jest także mowa o hipokryzji włodarzy polskich miast i naszym proteście. Cały artykuł dostępny jest pod poniższym linkiem:
https://www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/spalac-czy-nie-kryzys-energetyczny-podsyca-spor-o-utylizacje-odpadow,366018.html* chodzi o Unię Metropolii Polskich, która wystosowała do Komisji Europejskiej skandaliczny apel aby wyłączyć spalarnie śmieci z systemu opłat za emisję CO2:
https://www.stopspalarni.pl/index.php/2022/03/31/dolny-slask-nie-chce-pieniedzy-na-goz/