Wójt Gminy Wisznia Mała odmówił wydania tzw. decyzji środowiskowej, która jest niezbędna do wybudowania spalarni. To jeszcze nie finał sprawy, ale podstawa odmowy jest mocna.

Podstawą odmowy, zgodnie z obwieszczeniem Wójta Wiszni Małej Jakuba Bronowickiego, jest niezgodność projektu z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, cyt. „Planowane przedsięwzięcie w rzeczywistości nie należy do przedsięwzięć związanych z działalnością przemysłową, a z gospodarowaniem odpadami, tzn. jest obiektem i instalacją do termicznego przekształcania odpadów”.

Oznacza to, że w ocenie Gminy Wisznia Mała planowana spalarnia jednak nie jest zgodna z miejscowym planem, a tym samym nie można jej wybudować na tym terenie.

➡️ Pełna treść decyzji:
https://www.stopspalarni.pl/wisznia-decyzja.pdf

➡️ Obwieszczenie
https://www.stopspalarni.pl/wisznia-obwieszczenie.pdf

Przypomnijmy, że nasza argumentacja opierała się przede wszystkim na kwestiach zdrowotnych i środowiskowych. Podnosimy, iż teren pod spalarnię to – przywołując słowa prof. Juranda Wojewody (https://youtu.be/wLclS6sKHA0) – Zielone Płuca Wrocławia, które powinny zachować swój zielony charakter i pozostać wolne od przemysłu. Teren ten słynie z lokalnych i ekologicznych upraw i hodowli, obszaru Natura 2000 Kumaki Dobrej, unikalnych wzgórz Trzebnickich oraz międzynarodowego szlaku rowerowego Bałtyk-Adriatyk.

Decyzja Wójta Gminy Wisznia Mała jeszcze nie zamyka sprawy, bo firma Fortum może się odwołać do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Stanowi jednak olbrzymi sukces na drodze do zablokowania tej szkodliwej inwestycji. Dziś cieszymy się z wygranej bitwy. Jesteśmy jednak gotowi na dalszą walkę. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w nasze działania, albo je wspierali!