Dziś Światowy Dzień Środowiska. Z tej okazji życzymy Wam… zdrowia, bo dane są zatrważające – zanieczyszczenie środowiska odpowiada za najwięcej zgonów!

Już w 2018 r. na łamach Journal of American College of Cardiology alarmowano, że zanieczyszczenie powietrza drobnymi cząstkami stałymi <2,5 μm (PM 2,5 ) jest najważniejszym środowiskowym czynnikiem ryzyka przyczyniającym się do globalnej śmiertelności i niepełnosprawności z powodu chorób układu krążenia.

W Polsce na choroby układu krążenia i choroby układu oddechowego umiera blisko połowa (45%) populacji.

Spalanie paliw kopalnych i ich pochodnych (a więc także śmieci) prowadzi do zatruwania środowiska i nas samych. Problem pogłębia się wraz z postępującym kryzysem klimatycznym podczas którego coraz częściej dochodzi do ekstremalnych zmian pogodowych, które powodują pożary lasów. To kolejne emisje szkodliwych cząstek.

Dlatego tak ważne jest ograniczenie emisji CO2. Dlatego tak ważne jest abyśmy żyli w czystym środowisku, bez spalarni śmieci i innych toksycznych pomysłów. Życzymy nam aby nasze dzieci i wnuki nie przeżywały horroru katastrofy klimatycznej przez nasze zaniedbania. Przez to, że nie zrobiliśmy wszystkiego, co możliwe, aby tępić cyniczny biznes, który prywatyzuje zyski, a uspołecznia straty. Że nie krzyczeliśmy, kiedy trzeba było krzyczeć, że nie dbaliśmy o przyszłość swoją i kolejnych pokoleń…

Nie ma Planety B.