Dlaczego nakrętki przytwierdzone są teraz do plastikowych butelek? To część programu UE mającego na celu ograniczenie zanieczyszczenia środowiska tworzywami sztucznymi, które przybierają formę szkodliwego mikroplastiku.

Tworzywa sztuczne to olbrzymi i gwałtownie rosnący problem na całym świecie. Jeszcze w latach 50. ubiegłego wieku wytwarzano zaledwie 1,5 mln ton rocznie, obecnie zbliżamy się do 400 mln ton (!) – ponad 250 razy więcej!

W ramach UE tylko 1/3 tworzyw sztucznych poddawanych jest recyklingowi , 1/4 jest składowana, a ponad 40% spalana w spalarniach.

Naukowcy szacują, że na całym świecie w 2019 r. produkcja i spalanie plastiku wpompowały do atmosfery ponad 850 milionów ton gazów cieplarnianych. Do 2050 r. emisje te mogą wzrosnąć do 2,8 miliarda ton – części z nich można by uniknąć dzięki lepszemu recyklingowi.

Do tego dochodzi problem zanieczyszczenia środowiska, a aż 40% tworzyw sztucznych to opakowania, w tym butelki na napoje. Często wyrzucane gdzie popadnie, trafiają do rzek, mórz, gdzie latami rozkładają się do postaci mikroplaktiku.

Skąd więc nakrętki? O ile butelki są sporych rozmiarów i stosunkowo łatwo je zebrać to z nakrętkami sytuacja przedstawia się znacznie gorzej. Połykają je też zwierzęta, co stanowi dla nich śmiertelne zagrożenie.

Dyrektywa UE Single Use Plastics (SUP) zobligowała producentów napojów aby od lipca br. wszystkie nakrętki plastikowe były fabrycznie przytwierdzone do opakowania.

W czerwcu 2019 r. UE przyjęła też nowe przepisy w sprawie problemu odpadów morskich z tworzyw sztucznych. Przepisy wprowadzają szereg środków dotyczących 10 tworzyw sztucznych jednorazowego użytku najczęściej znajdowanych na europejskich plażach. Zawierają również cel, aby 25% tworzyw sztucznych w plastikowych butelkach pochodziło z recycklingu do 2025 r., a 30% do 2030 roku.

Dodatkowym środkiem, który ma obniżyć zanieczyszczenie środowiska jest system kaucyjny na opakowania na napoje, którego uruchomienia wyczekujemy w Polsce.

Do przytwierdzonych nakrętek trzeba się przyzwyczaić. Wszak wiele opakowań już od lat ma już takie nakrętki (np. szampony, żele pod prysznic).