NFOŚiGW zakończył przyjmowanie wniosków na dofinansowania kolejnych instalacji – donosi Portal Samorządowy. Dotychczas dotacje dostało 17 projektów spalarni o wolumenie 800 tys. ton rocznie. Teraz zgłosiło się 21 na 1 mln 150 tys. odpadów rocznie. Za ten obłęd zapłacimy wszyscy…

Przypomnijmy, że w Polsce mamy:

  • 9 istniejących spalarni odpadów (wydajność 1,41 mln ton)
  • 9 istniejących instalacji do spalania odpadów w cementowniach (1,43 mln ton, jak przekonuje przemysł cementowy z możliwością zwiększenia nawet do 3 mln ton, realnie do 1,8 mln)
  • 5 spalarni w budowie i rozbudowie (690 tys. ton)
  • 6 spalarni z pozwoleniem na budowę (660 tys. ton)
  • 19 spalarni z decyzją o środowiskowych uwarunkowaniach (700 tys. ton).

To w sumie już 48 instalacji o wydajności nawet 5,26 mln ton rocznie, a w trakcie procedowania i planowania jest przynajmniej 28 (!!!) kolejnych, o wydajności kolejnych 2 mln ton. To dawałoby w sumie ponad 7 mln ton śmieci, a więc ponad połowę (!!!) wszystkich odpadów generowanych w Polsce. Takiego wolumenu nie można nawet zgodnie z prawem spalić.

Co gorsza, wiele z tych spalarni dostanie dofinansowania, za co zapłacimy wszyscy. I to dosłownie, bo 6 mld zł dofinansowań z NFOŚiGW to NASZE pieniądze, publiczne. Pieniądze, które pochodzą z opłat za emisje CO2 i które można by przeznaczyć na naprawdę pożądane i sensowne cele. A tak każdy Polak dołoży średnio 158,87 zł do kolejnych spalarni.

Jak donosi Portal Samorządowy, „nowe władze ministerstwa zapowiadają, że nie planują na razie kolejnych programów, z których byłyby dotowane instalacje termicznego przetwarzania odpadów.”

„- Program NFOŚiGW dotujący spalarnie kończy się w kwietniu i nie widzę powodu, żeby był kontynuowany. Pieniądze są potrzebne na inne działania priorytetowe” – mówiła wiceminister Anita Sowińska w rozmowie z Portalem Samorządowym

Marna to pociecha, bo bezdyskusyjnie program dofinansowań powinien zostać wcześniej zarzucony. Tym bardziej, że spalarnie można przecież budować i bez dotacji. Towarzystwo na rzecz Ziemi szacuje, że docelowo może ich powstać w Polsce nawet 120. Na szczęście wiele takich chorych pomysłów udało się już skutecznie zablokować.

Więcej na ten temat:
https://www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/w-polsce-przybedzie-spalarni-17-inwestycji-juz-z-dotacjami-21-czeka-na-decyzje,543703.html

Zrzuty ekranowe za Portalem Samorządowym.