O zatrzymaniu spalarni śmieci przy granicy naszej gminy była mowa w dzisiejszym programie FAKTY TVP3 Wrocław.

„Wszystko spadło na nas jak grom z jasnego nieba 12 maja 2021 r. i od 3 lat, praktycznie tydzień w tydzień, spotykaliśmy się i działaliśmy w zespole kilkuset osób. Byliśmy kilkukrotnie w Sejmie, na spotkaniach, na posiedzeniach zespołów parlamentarnych, spotykaliśmy się z Komisją Europejską” – przypominał Leszek Kędzior.

Komunikat o wycofaniu się Fortum z budowy spalarni to wielki sukces. „Ja poczułam jakbym zrzuciła wielki wór pełen kamieni” mówiła dr Ewa Rozkosz, ale podkreślała: „nie otwieramy szampana, działamy dalej. Komunikat prasowy nie zamyka tematu”.

W materiale telewizyjnym rzecznik prasowy Fortum mówi co prawda, że „projekt spalarni został zamknięty”, ale formalnie tok postępowania sądowego toczy się dalej.

„Od strony prawnej sytuacja wygląda w ten sposób, że cały czas ten wyrok (WSA – dop.) jest niekorzystny i z tego powodu będą podejmowane dalej działania prawne, które będą zmierzały do tego żeby ten wyrok przez Naczelny Sąd Administracyjny został uchylony” – wyjaśniał mec. Marcin Gruszko.

Do pełni sukcesu potrzeba nie tylko uchylenia wyroku WSA, ale także zmiany miejscowego planu, który w dalszym ciągu dopuszcza w tym miejscu działalność przemysłową. To cały czas stanowi realne ryzyko – nie tyle w kontekście spalarni, co innych szkodliwych pomysłów. Przypomnijmy, że plan ten dopuszcza aż 45-metrowej wysokości zakład przemysłowy z 80-metrowymi instalacjami (kominami).

Pomimo złożonych publicznie obietnic, Wójt Gminy Wisznia Mała Jakub Bronowicki nie doprowadził dotąd do przystąpienia do zmiany tego planu.

Materiał można obejrzeć https://wroclaw.tvp.pl/1631511/fakty
(start od szóstej minuty).