Fortum rezygnuje z budowy spalarni. Taką informację podała spółka w oficjalnym komunikacie prasowym. To sukces społeczników i organizacji walczących z tym chorym pomysłem od blisko 3 lat!

„Fortum podjęło decyzję o odstąpieniu od planu budowy elektrociepłowni zasilanej paliwami alternatywnymi w Biskupicach, gmina Wisznia Mała. Decyzja Fortum wynika z przedłużającego się procesu administracyjnego.” – czytamy w komunikacie.

„Obecnie Fortum nie rozważa innych lokalizacji dla elektrociepłowni wykorzystującej paliwa z odpadów – ani we Wrocławiu, ani w sąsiednich gminach.” – podkreśla Fortum.

Wszystko zaczęło się w maju 2021 r. gdy na społeczność lokalną, niczym grom z jasnego nieba, spadła informacja o podpisaniu przez dyr. Fortum Piotra Górnika oraz Wójta Jakuba Bronowickiego porozumienia w sprawie spalarni.

Nastąpiła natychmiastowa mobilizacja mieszkańców i organizacji społecznych. Zaangażowały się Stowarzyszenie Nasze Pawłowice i Ramiszów, grupa GminniAktywiści, sołtys Ramiszowa, EKO-UNIA, Stowarzyszenie Mieszkańców Gminy Wisznia Mała „Integracja”, Towarzystwo na rzecz Ziemi, Radna Magdalena Razik-Trziszka oraz szereg osób prywatnych. Powstał Komitet społeczny STOP wrocławskiej spalarni, w skład którego weszli przedstawiciele ww. organizacji.

Blisko 3 lata nieustannej walki, na szczeblu formalno-prawnym, ale także krajowym, a nawet europejskim. Cotygodniowe spotkania, ekspertyzy prawne, uczestnictwo w komisjach sejmowych. Brak realnego wsparcia ze strony władz poza oświadczeniami. Wójt Bronowicki odmówił co prawda wydania tzw. decyzji środowiskowej, ale proces uchwalania miejscowego planu, budził olbrzymie wątpliwości. Na etapach postępowania odwoławczego i sądowego w toku dot. decyzji środowiskowej działaliśmy kompletnie sami.

Wszystko to działo się przy olbrzymim wsparciu społecznym – podpisy pod petycjami przeciwko spalarni podpisało w sumie 15.000 osób. Za to wsparcie bardzo dziękujemy! Podobnie jak za wsparcie poselskie Małgorzaty Tracz i Jacka Protasiewicza.

Na szersze podsumowanie i kompletne podziękowania przyjdzie jeszcze czas w osobnym poście, tymczasem cieszymy się z decyzji Fortum i mamy nadzieję, że nie jest to żadna przedwyborcza zmyłka.

Treść komunikatu:
https://www.fortum.pl/media/2024/03/fortum-rezygnuje-z-budowy-elektrocieplowni-na-paliwo-z-odpadow-w-gminie-wisznia-mala

Z fiestą czekamy na formalne potwierdzenie oraz zmianę miejscowego planu, który w dalszym ciągu dopuszcza działalność przemysłową na tym terenie. Przypomnijmy, że plan ten był zaskarżany przez mieszkańców wszystkich trzech gmin, a także Wójta Gminy Długołęka, ale wszystkie skargi w tej sprawie zostały oddalone przez sądy.