Kaucja, ROP, zatrzymanie budowy spalarni – Portal Samorządowy zapytał przedstawicieli organizacji ekologicznych o oczekiwania na 2024 r. „Największa bolączka, która wymaga zmiany w 2024 roku, to w ich ocenie nadmierne wspieranie budowy spalarni.” – podkreśla Portal.

Na szczególną uwagę zasługuje wypowiedź Piotra Barczaka odpowiedzialnego za politykę odpadową w Europejskim Biurze Ochrony Środowiska (EEB), który – podobnie jak my – krytykuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej za wspieranie miliardami złotych na spalarni odpadów. Jak podkreśla Barczak, w wypowiedzi dla Portalu Samorządowego, nie ma to wiele wspólnego z ochroną środowiska czy zieloną gospodarką. Wręcz przeciwnie – napędza linearną gospodarkę, w której rośnie konsumpcja i wytwarzanych jest coraz więcej odpadów.

Zdaniem rozmówcy Portalu Samorządowego to problem wynikający nie tylko z decyzji NFOŚiGW, ale i działań samorządów. Jak mówi, miasta nie zdają sobie sprawy, że budując spalarnie, narażą się na koszty związane z dodatkową emisją CO2 oraz nierealizowaniem poziomów recyklingu. W ocenie Barczaka koszty działania spalarni wrosną znacznie na przestrzeni kilku najbliższych lat, a te instalacje będą musiały z nami zostać na dwie, a nawet trzy dekady.

„- Samorządy zawierają dzisiaj kontrakty, które wiążą im ręce na wiele lat. Wszelkie działania w kierunku selektywnej zbiórki, recyklingu nie będą miały racji bytu, bo będzie duże zapotrzebowanie na odpady zmieszane – przeznaczone dla spalarni” – przewiduje Barczak.

W podobnym tonie wypowiadał się Filip Piotrowski ze Stowarzyszenia Zero Waste Polska, który liczy ze strony gmin i rządu na pewną refleksję odnośnie budowy spalarni. Jak możemy przeczytać w PS: „Nawet bardziej oczekuję jej od rządu, że nie będzie finansował inwestycji, od których w Europie się odchodzi, że zobaczy, iż nie jest to premiowana przez KE metoda radzenia sobie z odpadami. Rząd musi dostrzec, że to, co się u nas dzieje, to jest próba utrzymania za wszelką cenę rozwiązania, od którego gdzie indziej się odchodzi.”

Gorąco zachęcamy do zapoznania się z całym artykułem:
https://www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/ekolodzy-o-oczekiwaniach-wobec-2024-roku-kaucja-rop-zatrzymanie-budowy-spalarni,513642.html