Wrocław/Wisznia Mała, Oleśnica, Brzeg Dolny, Legnica, Polkowice, Ostrów Wielkopolski, Kępno, Nysa, Opole… To tylko część planowanych spalarni w południowo-zachodniej Polsce, o których pisze Portal Samorządowy.

Mapa przygotowana przez Portal Samorządowy pokazuje, gdzie są i gdzie mają powstać spalarnie odpadów. A przecież odpady są spalane jeszcze w 9 istniejących cementowniach, których na mapie nie ma. Podobnie jak kilku forsowanych instalacji np. w Ostrzeszowie, koło Jarocina, czy Żagania.

„Kolejne miesiące przynoszą coraz to nowsze informacje na temat planowanych inwestycji spalarniowych. Odkąd Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) wygospodarował 6 miliardów złotych na dotacje do budowy instalacji termicznych, budować chcą niemal wszyscy.” – czytamy na łamach Portalu.

Portal Samorządowy potwierdza to o czym alarmujemy od dawna – postępuje spalarniany obłęd. Już teraz mamy do czynienia z sytuacją, że liczba instalacji, które JUŻ ISTNIEJĄ albo za moment powstaną przekracza krajowe potrzeby w zakresie termicznej utylizacji frakcji resztkowej odpadów. A spalić wszystkiego się nie da, jest to niezgodne z przepisami i zwyczajnie nieracjonalne – bo część odpadów to cenne surowce.

„Może więc warto byłoby sięgnąć po rozwiązania, które – na ile to możliwe – wprowadzą jakiś stopień przewidywalności na rynku inwestycji termicznego przetwarzania odpadów? Argumentem „za” powinna być także nieodległa historia inwestycji w instalacje mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów. Zbudowaliśmy ich setki, wydaliśmy miliardy złotych, a nadal mówimy o nierozwiązanych problemach gospodarki odpadami komunalnymi i stale rosnących kosztach.” – podsumowuje Portal Samorządowy.

Więcej:
https://www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/6-mld-zl-na-dotacje-do-spalarni-budowac-chca-niemal-wszyscy,504248.html

grafika mapy: Portal Samorządowy