Przedstawiciel Fortum ma zamiar wypowiadać się o dekarbonizacji podczas konferencji na temat środowiska naturalnego, zanieczyszczenia powietrza i jego wpływu na zdrowie i życie. Tymczasem korporacja jest jednym z największych europejskich emiterów CO2 (sic!), a forsowane przez nią spalarnie śmieci są w prawie unijnym jednoznacznie klasyfikowane jako szkodliwe środowiskowo. Jakby tego było mało emitują jeszcze więcej CO2 niż… ze spalania węgla.

Dekarbonizacja przez karbonizację to stała śpiewka Fortum. Firma próbuje zaklinać rzeczywistość i wpierać, że czarne jest białe, czy też raczej zielone. Niestety wielu daje się na ten greenwashing nabrać. 

Nabrać na to dali się najwyraźniej organizatorzy konferencji „Zielona Uczelnia w zielonym mieście”, organizowanej przez Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Wśród zaproszonych gości wypowiadać się ma m.in. Piotr Górnik, dyrektor Fortum, podczas panelu na temat dekarbonizacji i Europejskiego Zielonego Ładu.

To tak jakby producent papierosów miał wypowiadać się o (nie)szkodliwości ich palenia. Nomen omen – równolegle będą odbywać się dwa wykłady o zanieczyszczeniach powietrza – doktora hab. Tomasza Zatońskiego oraz doktora Tymoteusza Sawińskiego.

Sprawa jest poważna, bo konferencja jest bardzo prestiżowa, organizowana przy współpracy przedstawicieli Urzędu Miejskiego Wrocławia, a patronatem objął ją nawet Minister Zdrowia. Dlatego nie możemy przejść wobec tego faktu obojętnie.

Przypomnijmy zatem, że:

➡️ W Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/852 (tzw. Taksonomii), stwierdza się jednoznacznie, że spalarnie odpadów wyrządzają poważne szkody środowiskowe i nie wpisują się w Gospodarkę o Obiegu Zamkniętym (art. 17).

➡️ Rezolucja Parlamentu Europejskiego z dnia 10 lutego 2021 r. 2020/2077(INI) w sprawie nowego planu działania dotyczącego Gospodarki o Obiegu Zamkniętym mówi wyraźnie o ograniczaniu spalania odpadów i nie zwiększaniu wydajności spalarni (art. 104).

➡️ Spalarnie śmieci generują więcej rzeczywistych emisji CO2 niż elektrociepłownie węglowe (sic!), w przeliczeniu na jednostkę wytworzonej energii. Absolutnie nie jest to więc w żadnym wypadku droga do dekarbonizacji.

➡️ Wysokie emisje CO2 ze spalania śmieci spowodowały zresztą, że już od 2028 r. spalarnie zostaną włączone do unijnego systemu ETS, a więc objęte słonymi opłatami za emisje. Jest to 2,5-2,9 rzeczywistych ton CO2 z każdej spalanej tony odpadów.Nie sposób pominąć tu jeszcze jednego aspektu – pośredniego wspierania przez Fortum rosyjskiej agresji na niepodległą Ukrainę. Zapraszanie przedstawicieli tej korporacji na prestiżowe konferencje jest w tej sytuacji dużą hmm…. „niestosownością”.

➡️ Przypomnijmy, że korporacja Fortum od lat działa w rosji, gdzie dostarcza większość wytwarzanego przez siebie ciepła. Podczas gdy większość międzynarodowych koncernów wycofała się z rosji lub znacząco ograniczyła swoją obecność w tym kraju – Fortum kontynuuje tam działalność. 

➡️ Fortum (Фортум) ma w rosji własne elektrociepłownie, a także udziały (30%) w kolejnych 52, poprzez największą rosyjską spółkę energetyczną ТГК-1 (TGC-1) kontrolowaną wspólnie z Gazpromem. Tylko w 2021 roku zyski Fortum z działalności w rosji wyniosły aż pół miliarda euro (!), co stanowi około 20% zysku operacyjnego całej grupy Fortum.

➡️ Rosyjskim oddziałem kieruje Александр Чуваев, odznaczony przez putina „orderem przyjaźni” (орденом Дружбы). Чуваев jest jednocześnie wiceprezesem całej korporacji Fortum, a także wiceprezesem Fortum Power and Heat. To właśnie polski oddział tej spółki-córki forsuje budowę spalarni śmieci przy Wrocławiu oraz ma już dwie funkcjonujące instalacje w Polsce.

➡️ Doradca prezydenta Ukrainy Mychajł Podolak oświadczył jakiś czas temu, że „zgodnie z nowymi rosyjskimi przepisami korporacje działające w Rosji są zmuszone wspierać wezwania pracowników do armii i finansować ich wyposażenie wojskowe”. Inaczej mówiąc wpółfinansują wojnę.

Czy jest moralne aby zapraszać takie firmy na konferencje?

ℹ️ Więcej informacji o konferencji:
https://konferencje.umw.edu.pl/zielonauczelnia/

ℹ️ Więcej na temat rosyjskich biznesów Fortum:
https://www.facebook.com/stopspalarni.wro/posts/233000699072294