Czy będzie referendum o odwołanie Wójta Jakuba Bronowickiego? Wygląda na to, że miarka się przebrała…

Wójt Gminy Wisznia Mała Jakub Bronowicki kolejny raz zaszedł mieszkańcom za skórę. Tym razem nie chodzi jednak o spalarnię śmieci „na rubieżach gminy”, ale o gigantyczne centrum logistyczne. W samym sercu gminy, koło Malina, tuż obok istniejących osiedli domów jednorodzinnych. Powierzchnia 400 tys. m2. 6000 samochodów dziennie, w tym 1400 tirów.

Kolejny raz Wójt Jakub Bronowicki działa wbrew interesom mieszkańców, którzy osiedlili się w gminie Wisznia Mała szukając spokoju, oddechu, zieleni. Gdzie miało nie być przemysłu. Gdzie studium zagospodarowania przestrzennego, miejscowe plany zagospodarowania zakładają zabudowę jednorodzinną. Gdzie strategia rozwoju gminy mówi o „miejscu do życia i rozwoju w rytmie natury”.

Podobnie jak przy sprawie spalarni, mieszkańców znów o zdanie nikt nie zapytał. Na ostatniej Sesji Rady Gminy, miała zostać podjęta uchwała o przystąpieniu do zmiany studium aby przeforsować budowę logistycznego monstrum. I tak zapewne by się stało, patrząc na wcześniejsze głosowania uległych Wójtowi Radnych, gdyby nie spontaniczny protest mieszkańców. I to nie tylko Malina, ale Kryniczna, Krzyżanowic i innych miejscowości.

Podczas spotkania z mieszkańcami inwestor przekonywał o korzyściach dla budżetu gminy, które mają ponoć wynieść ok. 2 mln zł.

Tymczasem wybudowanie na tym terenie domów jednorodzinnych przyniosłoby podobną kwotę z podatków od osób indywidualnych – przede wszystkim udziału gminy w podatku PIT (blisko 40%) oraz podatku od nieruchomości. Przy ok. 600 domach, które mogłyby tam powstać szacunkowy wpływ do budżetu byłby na dokładnie takim samym poziomie. I to bez 1400 tirów dziennie i 4600 samochodów osobowych.

Wójt na razie zastosował typową dla siebie strategię „gry na czas” licząc zapewne, że wzburzenie mieszkańców osłabnie. Punkt dotyczący zmiany studium został zdjęty z porządku ostatniej Sesji. Mimo to pojawili się na niej mieszkańcy apelując do Wójta i Radnych aby „poszli po rozum do głowy”. Protestujących jednoznacznie poparł niezłomny Radny opozycyjny Jerzy Puchacz.

To jednak nie koniec tej sprawy, bo najwyraźniej miarka się przebrała. Mieszkańcy założyli komitet społeczny, zebrali już pół tysiąca podpisów pod protestem i otwarcie mówią o referendum o odwołanie Wójta, którego tłumaczenia są kompletnie nieprzekonujące. Czy arogancja władzy będzie miała w końcu swój kres?

➡️ Więcej na ten temat: 
https://www.radiowroclaw.pl/articles/view/126967/Nie-dla-budowy-centrum-logistycznego-w-Malinie

➡️ Strategia rozwoju gminy Wisznia Mała:
https://www.stopspalarni.pl/index.php/2022/07/20/strategia-gminy-wisznia-mala-a-spalarnia/

NIE dla centrum logistycznego w Malinie (Wisznia Mała) Stowarzyszenie Mieszkańców Gminy Wisznia Mała „Integracja”

Teren o którym mowa przed laty miał status rekreacyjny. Przejęła go spółka LC Corp (obecnie Develia). Miało tam powstać osiedle domów. Obecnie, wspólnie z Hillwood Polska, spółka planuje tam centrum logistyczne o powierzchni 400 tys. m2. Centra logistyczne są oczywiście potrzebne, ale lokalizowanie ich w bezpośrednim sąsiedztwie zabudowy mieszkalnej i bez akceptacji mieszkańców nie powinno mieć miejsca.

Nie widzimy jednak przeszkód aby centrum logistyczne powstało w miejscu gdzie korporacja Fortum forsuje budowę spalarni śmieci tj. na trójstyku gminy Wisznia Mała, Wrocław i Długołęka. Tu zresztą planowany był Parki logistyczny Wrocław Psie Pole. I nikt przed nim nie protestował, bo miejsce na tego typu działalność jest idealne. Czego nie da się powiedzieć o terenie koło Malina i Krzyżanowic.