Przygotowania do budowy spalarni śmieci przy granicy Wrocławia toczyły się w tajemnicy, a władze dopiero pod naciskiem głośnego „Listu 40 Profesorów” oraz masowych protestów społecznych odcięły się od tej instalacji.

Jakby tego było mało, korporacja Fortum znaczną część biznesu prowadzi w rosji, dostarczając tam ponad połowę ciepła i wspólnie z Gazpromem kontrolując kilkadziesiąt elektrociepłowni, na czym tylko w ubiegłym roku zarobiła pół miliarda euro. Świadczy na rzecz rosji strategiczne usługi energetyczne i tym samym pośrednio wspiera rosyjską agresję na Ukrainę…

Samorządowe Kolegium Odwoławcze potwierdziło w swoim orzeczeniu, że mamy rację i Fortum nie może wybudować swojej trującej instalacji. Walka jednak trwa nadal, bo firma odwołała się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Równolegle osoby zaangażowane w protest są zastraszane.

Tymczasem Wójt Gminy Wisznia Mała nie wywiązuje się ze złożonych obietnic zmiany miejscowego planu, aby definitywnie zablokować szkodliwe przedsięwzięcia w tym miejscu.

Wracamy do pikiety „Rok walki z brudnym biznesem. Ludzie przeciwko Fortum”, która odbyła się 14 maja 2022 r. Zachęcamy do obejrzenia całości i wspierania nas w działaniach. To już 1,5 roku naszego protestu. Razem ZWYCIĘŻYMY!!!

Serdecznie podziękowania za obecność dla Magdalena Razik-Trziszka, Jacek Protasiewicz, Wójt Gminy Długołęka Wojciech Błoński oraz za wsparcie dla Towarzystwo na rzecz Ziemi, EKO-UNIA, Fundacja EkoRozwoju, Nowa Nadzieja, Partia Zieloni Wrocław, Powiat Wrocławski, Marek Długozima, Sieć Obywatelska – Watchdog Polska, a także dla niezłomnych Radnych Gminy Wisznia Mała: Wiceprzewodniczącego Rady Gminy Jerzego Puchacza oraz Radnych Agnieszki Dobrzańskiej, Janusza Papały i Jerzego Szczerbika.

Komitet społeczny STOP wrocławskiej spalarni, Nasze Pawłowice i Ramiszów, GminniAktywiści, Stowarzyszenie Mieszkańców Gminy Wisznia Mała „Integracja”, Sołectwo Ramiszów.