Dziś doskonała okazja aby przypomnieć, że spalanie śmieci NIE JEST żadnym rozwiązaniem na kryzys energetyczny, NIE JEST efektywne, NIE JEST zgodne z kierunkiem wyznaczonym przez UE. Rozwiązania leżą gdzie indziej.

➡️ Strategia REPower EU wyznacza jasne kierunki w zakresie rozwoju tańszej i czystej energii elektrycznej – energia słoneczna, wiatrowa oraz biogaz, a w zakresie ciepła – pompy ciepła i termomodernizacje.
➡️ Co więcej, UE w dyrektywach i rezolucjach jednoznacznie stwierdza, że spalanie śmieci jest szkodliwe środowiskowo i nie wpisuje się w Gospodarkę o Obiegu Zamkniętym.
➡️ Spalanie śmieci generuje najwięcej CO2 w przeliczeniu na jednostkę wytworzonej energii. Emisje te będą od 2027/2028 r. objęte opłatami (EU ETS).
➡️ Nawet gdybyśmy spalili wszystkie generowane śmieci, to będzie zaledwie kropla w ogromnym morzu potrzeb energetycznych w naszym kraju.
➡️ Wspomóż nasze działania! https://zrzutka.pl/c6gsd6

5 października obchodzimy Dzień Efektywności Energetycznej. Jego celem jest promocja korzyści związanych z efektywnością energetyczną, do jakich należą niższe koszty rachunków za energię, zdrowie i zmniejszenie zanieczyszczenia

Za sprawą obecnego kryzysu energetycznego, są to tematy, które w ostatnim czasie żywo interesują społeczeństwo. Wykorzystuje to lobby firm spalarnianych do forsowania spalania śmieci.

Tymczasem spalarnie nie rozwiążą problemów z zapotrzebowaniem na energię elektryczną i ciepło. Wynika to z prostego faktu – to zapotrzebowanie jest ogromne, a przy spalaniu śmieci generowana jest znikoma do tych potrzeb ilość energii elektrycznej i ciepła. Nawet gdybyśmy spalali WSZYSTKIE śmieci będzie to kropelka w ogromnym morzu.

‼️ Ciepło ze spalarni to 0,16% rynku w Polsce. Nawet gdyby teoretycznie spalić (czego zakazują unijne dyrektywy) wszystkie palne frakcje, łącznie z tym co idzie do recyklingu, to będzie to maksymalnie 1% ciepła w Polsce.

‼️ Nawet gdyby wszystkie obecnie budowane i planowane spalarnie w Polsce spalały śmieci z całą nominalną mocą (2 mln ton śmieci rocznie) to zapewnią raptem ok. 0,5% potrzeb w zakresie energii elektrycznej.

‼️ Dodatkowo, planowane włączenie spalarni odpadów do systemu EU ETS (a więc objęcia ich opłatami za emisje CO2) spowoduje, że wytwarzana energia elektryczna i ciepło będą znacznie droższe.

ROZWIĄZANIA LEŻĄ GDZIE INDZIEJ

Zgodnie z celami unijnymi wyznaczonymi przez program REPower EU kierunki w zakresie rozwoju tańszej i czystej energii elektrycznej to energia słoneczna, wiatrowa oraz biogaz, a w zakresie ciepła – pompy ciepła i termomodernizacje.

Nie są to czcze założenia. Każdy posiadacz domu z instalacją fotowoltaiczną i pompą ciepła, spełniającego wymogi w zakresie energooszczędności, potwierdzi, że rachunki za energię elektryczną i ciepło są minimalne.

Są też świetne przykłady budynków wielorodzinnych i użyteczności publicznej, gdzie zastosowano takie rozwiązania aby uniezależnić się od wzrostu cen energii i odciąć od ciepła sieciowego, które jest drogie i nieefektywne.

✅ W bloku mieszkalnym w Zwoleniu przeprowadzono tzw. darmomodernizację. Wykonano izolację termiczną, zainstalowane panele fotowoltaiczne i pompy ciepła wraz z klimakonwektorami. W efekcie rachunki spadły o 90%
https://www.stopspalarni.pl/index.php/2022/09/25/spadek-kosztow-ogrzewania-o-90-w-dobie-podwyzek/

✅ Podobnie postąpili mieszkańcy bloku w Szczytnie, który stał się samowystarczalny pod względem energetycznym. Sam produkuje energię elektryczną i cieplną dla swoich mieszkańców.
https://www.fakt.pl/wydarzenia/szczytno-lokatorzy-tego-bloku-sami-produkuja-sobie-prad/lkcsqv3

✅ Podobną drogą zaczynają iść samorządy. Władze Lądka Zdroju wspólnie z partnerami stworzyły spółdzielnię energetyczną która będzie pozyskiwać energię z farmy fotowoltaicznej oraz odwiertu geotermalnego:
https://www.facebook.com/kurortladekzdroj/posts/pfbid02Tn5N5K4b3Esy4boRoqAu61QHU6p1Xy6wt7G2EHbCDEJFnYXBwdRpRcfberMvpvmkl

✅ W śląskich Kaletach miasto dokonało termomodernizacji wszystkich budynków użyteczności publicznej oraz postawiło na odnawialne źródła energii. Dziś samorząd oszczędza setki tysięcy złotych na energii elektrycznej, a powietrze w mieście jest czystsze:
https://www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/oszczedne-wykorzystanie-energii-ten-samorzad-jest-tego-wzorem,409284.html

To tylko przykłady, ale dobitnie pokazują kierunek w którym powinniśmy podążać, a nie dawać się mamić wizjami piromanów. Celem firm spalarnianych nie jest żadna transformacja energetyczna, ale jedynie brudny biznes.

Rozwiązania problemu odpadów leżą gdzie indziej – to przede wszystkim możliwość zagospodarowywania odpadów bio (których stanowią aż 30-40%) w biogazowni, dzięki czemu można jednocześnie znacząco podnieść poziomy recyklingu, uzyskać nawóz oraz energię cieplną i elektryczną. Dodajmy, że za koszt budowy jednej spalarni można postawić kilkadziesiąt biogazowni…