U nas trwa spalarniane szaleństwo – wysyp nowych projektów spalarni. Tymczasem w Stanach Zjednoczonych nie buduje się spalarni śmieci już od 1998 roku Aktualnie trwa tam wręcz proces odwrotny – 240 organizacji wystosowało apel do prezydenta USA o zaostrzenie przepisów dotyczących funkcjonowania spalarni odpadów.

Warto przy tej okazji przypomnieć wywiad z amerykańskim prof. Paulem Connettem o spalarniach w kontekście ich szkodliwości:
https://instytutsprawobywatelskich.pl/w-usa-nie-buduje-sie-nowych-spalarni/

Oto kilka wybranych cytatów:

➡️ „Istnieją dosłownie tysiące produktów ubocznych, które nie zostały jeszcze zidentyfikowane – są one zatem niemonitorowane i nie podlegają regulacji. Nie ma wątpliwości, że źle działające spalarnie będą stanowić zagrożenie dla zdrowia, ale nawet w przypadku najlepiej działających spalarni nadal istnieje wiele niewiadomych.”

➡️ „Problem z badaniami epidemiologicznymi nad nowotworami polega na tym, że większość z nich ma długie okresy uśpienia przed wystąpieniem (20 lat), więc do czasu wykonania badania epidemiologicznego spalarnie zostaną sklasyfikowane jako „stare”.”

➡️ „Nie możemy prowadzić ciągłego monitoringu dioksyn, ale możemy prowadzić ciągłe pobieranie próbek. (…) Ostatnie badanie opublikowane przez Abel Arkenbout z Toxicowatch i rozpowszechnione przez Zero Waste Europe, które wykazało, że 4-tygodniowe testy przeprowadzane równolegle z 6-godzinnymi testami dają dane dotyczące emisji dioksyn od 500 do 1000 razy wyższe niż 6-godzinne testy”

➡️ „Spalanie nie eliminuje nas z gospodarki liniowej – nie zbliża nas do gospodarki o obiegu zamkniętym. Marnuje on skończone zasoby. Spalając cokolwiek, marnuje się możliwość odzyskania wbudowanej energii (zużytej do wydobycia, produkcji oraz transportu), którą można częściowo zaoszczędzić, kiedy ponownie wykorzystujemy, przetwarzamy i kompostujemy.”

Wywiad przypominamy nieprzypadkowo. Aktualnie 240 grup mieszkańców i organizacji pozarządowych, od Alaski po Hawaje, podpisało apel do administracji Joe Bidena o zaostrzenie przepisów dotyczący funkcjonowania spalarni odpadów.
http://www.energyjustice.net/incineration/2022CEQletter.pdf

Niedawno prezydent Joe Biden podpisał ustawę, która przewiduje blisko 370 mld dolarów na walkę ze zmianą klimatu i transformacją energetyczną m.in. na inwestycje m.in. w energię odnawialną i termomodernizację domów.

I to jest kierunek, a nie budowa kolejnych spalarni śmieci!