ROK WALKI Z BRUDNYM BIZNESEM. LUDZIE PRZECIW FORTUM. Pikieta, Wrocław-Pawłowice, ul. Konwaliowa, 14 maja 2022 r. (sobota), godz. 14:00. Przyjdź i dołącz do protestu STOP wrocławskiej spalarni, STOP dla interesów Fortum w rosji, TAK dla unieważnienia miejscowego planu! Pokażmy naszą siłę!!!

➡️ 12 maja 2021 r. na światło dzienne wypłynął plan budowy olbrzymiej spalarni śmieci przy granicy Wrocławia. Informacje na ten temat były skrzętnie skrywane przed opinią publiczną.
➡️ Spalarnie śmieci to najgorsze z możliwych rozwiązań, jeśli chodzi o gospodarkę odpadami, co ma jednoznaczny wyraz w unijnych dyrektywach.
➡️ Korporacja Fortum forsuje budowę spalarni nie oglądając się na dyrektywy UE, negatywne stanowiska naukowców, apele i protesty społeczne, czy prozaiczny fakt, że w Polsce mamy już wystarczającą liczbę instalacji do spalania odpadów.
➡️ Nieetyczne działanie Fortum to nie tylko kompletny brak szacunku dla społeczności lokalnej, ale także zaangażowanie biznesowe w rosji, z której to korporacja nie chce się wycofać, a gdzie tylko w ub.r. zarobiła 500 mln EUR.
➡️ W całej sprawie bulwersują również okoliczności w jakich uchwalony został miejscowy plan dla terenu na którym Fortum forsuje spalarnię. Nawet po jej zablokowaniu to ryzyko innych uciążliwych przedsięwzięć.

To już rok walki z forsowaną przez Fortum spalarnią śmieci i fatalnym miejscowym planem. Plan budowy takiej instalacji był trzymany w tajemnicy od przynajmniej 2019 r. Wypłynął dopiero 12 maja 2021 r. za sprawą skandalicznej umowy pomiędzy korporacją Fortum, miastem Wrocław i Gminą Wisznia Mała.

Umowy, z której Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk nie zamierza się wycofać

Umowa dotyczyła – o ironio! – „zapewnienia szerokich informacji” w kontekście planowanej po cichu spalarni śmieci przy granicy Wrocławia. W bezpośrednim sąsiedztwie zabudowy mieszkaniowej oraz chronionego obszaru Natura 2000 Kumaki Dobrej. Szerokich informacji jednak nigdy nie było. Były za to propagandowe pogadanki oraz skandaliczna kampania, w której manipulowano opinią publiczną.

Od roku, praktycznie dzień w dzień prowadzimy działania protestacyjne. Mamy za sobą ponad setkę spotkań związanych z protestem, w tym ponad 50 regularnych spotkań Komitetu STOP wrocławskiej spalarni. Tysiące godzin żmudnej pracy formalno-prawnej. Setki pism, wniosków, skarg, a także profesjonalnych ekspertyz zlecanych najlepszym specjalistom w kraju.

Prowadzimy także szeroko zakrojone działania informacyjno-promocyjne. Publikujemy informacje o badaniach naukowych wykazujących szkodliwość spalarni, przedstawiamy alternatywy dla spalania, demaskujemy manipulacje Fortum i indolencję decydentów. Zasięg protestu to 330 tys. osób na samym Facebooku!!

To właśnie dzięki metodycznej pracy udało się zdemaskować manipulacje Fortum nie tylko w zakresie spalarni śmieci i naruszania własnych korporacyjnych zasad etyki. Dzięki naszemu śledztwu okazało się, że Fortum jest firmą w istocie prorosyjską, znaczna część biznesu Fortum ulokowana jest w rosji, skąd korporacja nie wycofuje się pomimo agresji rosji na Ukrainę.

Wspólnie z zależną spółką Uniper, Fortum ma w rosji 12 elektrociepłowni i udziały w kolejnych 52. wspólnie z Gazpromem. Zyski Fortum z działalności w rosji to pół miliarda euro w ubiegłym roku. Oddział rosyjski jest największym z oddziałów Fortum pod względem liczby pracowników. Firma podkreśla jego znaczenie, szczyci się zdjęciami z putinem i orderem przyjaźni.

Pomimo ataku rosji na Ukrainę i bestialstwa rosyjskich żołnierzy, Fortum nie wycofało się z działalności w rosji, a wręcz chwali się kolejnymi „sukcesami” w tym kraju. Zależna od Fortum firma Uniper (przejęta pod kątem projektu Nord Stream 2) chce omijać unijne sankcje wykorzystując sztuczkę z przewalutowaniem w Gazprombanku żeby płacić za gaz w rublach, choć teoretycznie w euro.

To wszystko pokazuje z jak nieetyczną firmą mamy do czynienia. To tym bardziej wzmacnia nasz protest i motywuje, aby działać

Nie zapominamy też o miejscowym planie dla tego terenu, uchwalonym w bulwersujących okolicznościach. Wójt Gminy Wisznia Mała nie wywiązał się ze złożonych społeczności zobowiązań. Rada Gminy nie przystąpiła do dziś do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (mpzp).

Nadal obawiamy się więc, co może zostać zbudowane na kontrowersyjnej działce na styku trzech gmin. Zmiana mpzp byłaby najszybszą i najskuteczniejszą drogą do zablokowania nie tylko budowy spalarni, ale także jakiejkolwiek innej uciążliwej instalacji na tym terenie.

Skoro jednak Wójt Gmina Wisznia Mała Jakub Bronowicki nie zamierza wywiązywać się ze złożonych obietnic to intensywnie działamy na rzecz unieważnienia tego planu

Liczymy, że doprowadzi do tego Wojewódzki Sąd Administracyjny, gdzie trafiły skargi Gminy Długołęka, organizacji reprezentujących mieszkańców oraz samych mieszkańców.

To jedynie bardzo pobieżny skrót naszych działań. Gorąco zapraszamy Was w sobotę 14 maja o godz. 14:00 na wrocławskie Pawłowice u zbiegu ulic Konwaliowej i Forsycjowej.

Chcemy pokazać, że pomimo pozytywnego dla nas orzeczenia Samorządowego Kolegium Odwoławczego nie odpuszczamy! Chcemy opowiedzieć, co udało się zrobić do tej pory. Liczymy na obecność mediów i pokazanie skali naszego protestu.

Przyjdźcie i dołączcie do protestu STOP wrocławskiej spalarni, STOP dla interesów Fortum w rosji, TAK dla unieważnienia miejscowego planu! Pokażmy naszą siłę!!!

Ulotka/plakat do wydruku:
https://www.stopspalarni.pl/pikieta-rok.pdf