Spalarnia śmieci forsowana przez Fortum przy granicy Wrocławia to niejedyna taka instalacja. Niespełna 10 kilometrów dalej drugą spalarnię chciałaby wybudować Kogeneracja. O tych planach urzędnicy wiedzieli przynajmniej od stycznia 2020 r. – wynika z dokumentów do których dotarliśmy. Wszystko było jednak skrzętnie ukrywane przed opinią publiczną. 🤬

➡️ Już w styczniu 2020 roku firma Fortum zawiadamiała Urząd Marszałkowski o zamiarze budowy spalarni koło wrocławskich Pawłowic i Ramiszowa.
➡️ W tym samym czasie o zamiarze budowy spalarni śmieci informuje także Kogeneracja. Spalarnia miałaby powstać raptem 9,5 km dalej w Kamieniu, w gminie Długołęka. Budowa miała rozpocząć się 2022 roku (!).
➡️ Informacje na ten temat były skrzętnie skrywane przed opinią publiczną. Mieliśmy olbrzymie problemy z uzyskaniem tych dokumentów.
➡️ Trudno wyobrazić sobie, że nikt z samorządowców, spoza Urzędu Marszałkowskiego, nie wiedział o tych planach.
➡️ W całym kraju samorządowcy do spółki z prywatnymi firmami chcieliby zbudować około 100. spalarni. Spalarnie popiera Unia Metropolii Polskich zrzeszająca m.in. Wrocław.
➡️ Wydaliśmy już kilkadziesiąt tysięcy złotych na ekspertyzy środowiskowe i prawne oraz działania informacyjne. Potrzebujemy Waszego wsparcia: https://zrzutka.pl/c6gsd6


SPALARNIA FORTUM

Dotarliśmy do szokujących dokumentów. Okazuje się, że już w styczniu 2020 roku firma Fortum zgłosiła zamiar budowy spalarni śmieci przy granicy Wrocławia. W piśmie wskazuje konkretne numery działek (1/17, 1/18 i 1/19) w obrębie Biskupice, w gminie Wisznia Mała, zgłaszając, że to właśnie w tym miejscu zamierza wybudować spalarnię.

Tymczasem tym czasie nie ma jeszcze uchwalonego miejscowego planu zagospodarowania dla tego terenu, który by umożliwiał jakąkolwiek funkcję przemysłową (!). Miejscowy plan zostanie uchwalony dopiero 31 listopada 2020 r., przy kompletnej niewiedzy okolicznych mieszkańców.

Plan Fortum aby wybudować spalarnię śmieci na tym terenie wychodzi na światło dzienne dopiero 12 maja 2021 r. Dzień wcześniej Fortum, miasto Wrocław i gmina Wisznia Mała podpisują umowę o informowaniu społeczeństwa – czy aby nie za późno?

Trudno przypuszczać, że od (przynajmniej) stycznia 2020 roku nikt o planach Fortum nie wiedział. Przygotowania trwały już wcześniej, co pośrednio wynika nawet z samego zgłoszenia Fortum. Niestety budowa spalarni w tym miejscu nie była wpisana do Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami. Zwykły obywatel nie mógł więc mieć bladego pojęcia o tym co się tu szykuje…

Jesteśmy jednak przekonani, że ta spalarnia nie powstanie ponieważ jest niezgodna z zapisami miejscowego planu – chodzi o dość kluczowe szczegółowe zapisy. Jednoznacznie wykazała to ekspertyza prof. Szewczyka, jednego z największych autorytetów prawa administracyjnego w kraju:
https://www.stopspalarni.pl/index.php/2022/04/02/miazdzaca-ekspertyza/SPALARNIA KOGENERACJI

To niejedyna bulwersująca informacja do której dotarliśmy. Okazuje się, że spalarnie śmieci wokół Wrocławia miałyby być nawet dwie (!!!) Potwierdziły się więc plotki, jakie od pewnego czasu krążyły w gminie Długołęka.

Drugą spalarnię chciałaby wybudować Kogeneracja w miejscowości Kamień w gminie Długołęka. To raptem 9,5 km od spalarni planowanej przez Fortum. Podobnie jak w przypadku Fortum wskazana jest konkretna lokalizacja, a nawet dokładny adres: Kamień, ul. Diamentowa 55. Spalarnia w Kamieniu miałaby być prawie tak samo wielka jak ta, którą forsuje Fortum – o przerobie 200 tys. ton śmieci rocznie (spalarnia Fortum maks. 250 tys. ton rocznie).

Zgodnie ze zgłoszeniem Kogeneracji, budowa miałaby nastąpić jeszcze w tym roku (!). Mamy jednak nadzieję, że do tego nie dojdzie gdyż Wójt Gminy Długołęka Wojciech Błoński jednoznacznie deklarował, że nie dopuści do budowy spalarni śmieci w gminie Długołęka. O tym wątku będziemy jeszcze informować…

Warto dodać, że w całym kraju samorządowcy do spółki z prywatnymi firmami przy jasnym poparciu ze strony rządu, chcą wybudować w naszym kraju 100 spalarni. Niedawno Unia Metropolii Polskich (zrzeszająca m.in. Wrocław) wystosowała nawet apel do Komisji Europejskiej na rzecz spalarni (sic!). Jak tak dalej pójdzie staniemy się spalarnią Europy: https://www.stopspalarni.pl/index.php/2022/04/04/polska-spalarnia-europy/SPOŁECZEŃSTWO MA NIE WIEDZIEĆ…

Informacje na ten temat zostały niemal „wyszarpane” z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Wnioski Stowarzyszenia Nasze Pawłowice i Ramiszów o dostęp do informacji publicznej w tej sprawie były wielokrotnie odrzucane. W końcu jednak, po kilku miesiącach otrzymaliśmy żądane dokumenty.

Na trop tych informacji wpadliśmy całkowitym przypadkiem. Na jednym z profili antyspalarnianych ktoś zamieścił po prostu wniosek, z którym sam prywatnie wystąpił do UMWD, pytając o planowane spalarnie, nie wpisane do Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami. Obowiązek ich zgłaszania narzucała ustawa o utrzymaniu porządku i czystości w gminach, mało kto jednak o tym wiedział.

Odpowiedź na wniosek była z 15 listopada 2020 r. (2 tygodnie przed uchwaleniem mpzp dla Biskupic). Na wykazie znajduje się spalarnia planowana przez Fortum koło Ramiszowa i wrocławskich Pawłowic, spalarnia Kogeneracji w Kamieniu, a także kilka innych instalacji na terenie województwa dolnośląskiego…

Nie sposób nie odnieść wrażenia, że plany budowy przynajmniej tych dwóch spalarni były utrzymywane w tajemnicy. Społeczeństwo miało o niczym nie wiedzieć… Potwierdza to zresztą wiele mówiąca chronologia zdarzeń:
https://www.stopspalarni.pl/index.php/2021/12/12/jak-to-bylo-z-ta-spalarnia/CO DALEJ?

10 grudnia 2021 r. Wójt Gmina Wisznia Mała odmówił firmie Fortum wydania tzw. decyzji środowiskowej, która jest niezbędna do wybudowania spalarni. Niestety, zgodnie z naszymi obawami, to nie zamknęło sprawy. Pod koniec ub.r. Fortum odwołało się od tej decyzji do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Oznacza to, że firma zdecydowanie nie ma zamiaru rezygnować z budowy spalarni śmieci na granicy Wrocławia, gmin Wisznia Mała i Długołęka. Ma za nic protesty mieszkańców, stanowiska samorządowców przeciwko spalarni, antyspalarniane dyrektywy Unii Europejskiej i badania naukowe jednoznacznie wskazujące na negatywny wpływ spalarni na życie i zdrowie ludzi i zwierząt.

Niezgodność z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, która była powodowem odmowy wydania decyzji środowiskowej, również nie pohamowała Fortum w dążeniu do budowy spalarni. W odwołaniu możemy przeczytać, że firma nie zgadza się z zakwalifikowaniem spalarni odpadów jako działalności związanej z zagospodarowywaniem odpadów.

Dodajmy, że w ramach toczącego się postępowania nie ma mowy o „elektrociepłowni” tj. produkcji energii i ciepła, gdyż na tym etapie procedowana jest jedynie spalarnia. Wynika to wprost z przedłożonych przez firmę Fortum dokumentów niezbędnych do wydania decyzji środowiskowej, w których jest mowa, że będą to przedsięwzięcia objęte odrębnymi postępowaniami.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze wkrótce zdecyduje czy odwołanie firmy Fortum jest zasadne. Równolegle sprawa toczy się przez Wojewódzkim Sądem Administracyjnym o unieważnienie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Stoimy na stanowisku, że spalarnia jest z tym planem niezgodna, ale sam plan pozwala na lokowanie tu innych niepożądanych przedsięwzięć.PROSIMY O WSPARCIE!

Wszystko wskazuje na to, że czeka nas jeszcze dalsza, długotrwała walka być może nawet i przed NSA… Koszt przygotowania jednej tylko ekspertyzy prof. Szewczyka wyniósł aż 18 tys. zł, co udało się sfinansować dzięki Waszym wpłatom. Dziękujemy i… prosimy o jeszcze, bo z całą pewnością to nie koniec wydatków.

Nie chcesz spędzić reszty życia w cieniu komina? Prosimy, pomóż!

➡️ Przekaż 1%: KRS 0000358161
➡️ Wpłać na Zrzutkę: https://zrzutka.pl/c6gsd6
➡️ Przelej datek na konto Stowarzyszenia Nasze Pawłowice i Ramiszów
nr 31 1240 6768 1111 0010 3650 2344
(z dopiskiem: na cele statutowe)

Nie możesz pomóc finansowo? Nie szkodzi! Pomagaj zwiększać zasięg protestu. Lajkuj, komentuj, udostępniaj posty.

Jeszcze raz gorąco dziękujemy za każdą pomoc!Linki do dokumentów:
➡️ www.stopspalarni.pl/umwd-fortum.pdf
➡️ www.stopspalarni.pl/umwd-kogeneracja.pdf

Dlaczego protestujemy:
➡️ https://www.stopspalarni.pl/index.php/2021/12/10/dlaczego-protestujemy/