Tym się staniemy jeżeli ziszczą się mokre sny samorządowców i lobby spalarni śmieci. Dokument Bloomberg Green pokazuje gdzie wędrują śmieci z Zachodu.

➡️ Samorządowcy zachłysnęli się wizją spalania śmieci – w Polsce mówi się już o 100. instalacjach do spalania odpadów.
➡️ Spalarnie zarabiają na przyjmowaniu odpadów do spalania. Im więcej spalą tym większy zysk.
➡️ Odpady spalane są także w cementowniach.
➡️ Łączna wydajność istniejących instalacji to 2,7 mln. ton, w budowie i z pozwoleniem na budowę kolejne 825 tys. ton. W sumie ponad 3,5 mln. ton śmieci.
➡️ Każdego tygodnia ogłaszane są plany kolejnych spalarni. Kilka dni temu w Inowrocławiu, o wydajności 310 tys. ton.
➡️ Tymczasem odpadów komunalnych możemy spalić maksymalnie 30% (a więc 3,9 mln ton).

Spalarniane otumanienie trwa w najlepsze. Samorządowcy do spółki z prywatnymi firmami przy jasnym poparciu ze strony rządu, chcą wybudować w naszym kraju 100 spalarni. Niedawno Unia Metropolii Polskich (zrzeszająca m.in. Wrocław) wystosowała nawet apel do Komisji Europejskiej na rzecz spalarni (sic!).

Tymczasem wydajność już istniejących i budowanych instalacji (spalarni i cementowni) zbliża się do poziomu jaki nawet samo lobby spalarniane określa jako maksymalne na krajowe potrzeby – 3,9 mln ton (30% masy wytworzonych odpadów komunalnych).

Przy czym nie musimy wcale palić aż 30%! Przy odpowiednim sortowaniu i recyklingu frakcja resztkowa może (i powinna być!) znacznie mniejsza. Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2020/852 powinniśmy dążyć do minimalizowania ilości odpadów, a także zwiększania stopnia ich ponownego użycia i recyklingu.

Jak to wygląda w szczegółach? Ile przerabiają poszczególne instalacje?

  • 9 czynnych spalarni: 1.390.000 Mg/r (ton/rok)
  • 8 cementowni: ok. 1.300.000 Mg/r (w tym co najmniej 890.500 Mg/r odpadów komunalnych)
  • 4 spalarnie w budowie: 585.200 Mg/r
  • 3 spalarnie z pozwoleniem na budowę: 240.000 Mg/r

To daje w sumie 3.515.200 Mg/r (3,5 mln ton na rok!!!). Plus niezliczoną liczbę spalarni w planach, z których tylko jedna w Inowrocławiu miałaby spalać 310.000 Mg/r odpadów. Spalarnia, którą forsuje Fortum przy granicy Wrocławia 250.000 Mg/r.

Po co to wszystko? Na pewno nie na krajowe potrzeby.

Przebiegły plan jest prosty – mamy stać się spalarnią Europy, gdzie spalarnie są w niełasce, a skąd bogate zachodnie kraje będą wysyłać odpady do utylizacji, w tym m.in. spalenia. Z Niemiec, Włoch, Wielkiej Brytanii. Wcześniej były wysyłane do Chin, ale te od 2017 roku zabroniły importu odpadów. To już się dzieje. Odpady z tych krajów już są masowo wywożone, co wykazuje np. niedawny dokument Bloomberg Green.


Kit Chellel oraz Wojciech Moskwa przeprowadzili śledztwo co dzieje się z plastikowymi odpadami zbieranymi przez brytyjską sieć Tesco, która mami klientów ekologicznym podejściem. Okazuje się jednak, że szczytne idee przegrywają z chłodną biznesową kalkulacją – odpady taniej jest wywieźć niż przetworzyć na miejscu.

Dziennikarze umieścili nadajniki w trzech odpadach, które zostały wrzucone do pojemników w trzech różnych marketach Tesco. Ciekawi byli co stanie się z nimi dalej. Z jednym szybko utracono łączność, ale kolejne 2 trafiły… do Polski. Z tych dwóch jeden odpad został przetworzony (i bardzo dobrze!) w fabryce Stella Pack, ale drugi trafił do Turcji, gdzie odpady lądują po prostu na wysypisku śmieci.

Podczas wizyty w Polsce Kit Chellel zwracał także uwagę na świetny biznes jaki robią cementownie. Przyjmują do spalenia odpady, uzyskując kaloryczne paliwo, i jeszcze każą sobie za to słono płacić. W połowie ub.r. Turcja wprowadziła kolejne zakazy dotyczące przywozu odpadów do tego kraju. Zakazem importu objęto wszystkie odpady przeznaczone do procesów unieszkodliwiania (czyli m.in. spalania), odpady, których odzysk jest niemożliwy, a także tworzywa sztuczne, gumę i odpady wielomateriałowe.

Gdzie będą teraz wysyłane? Odpowiedź nasuwa się sama…

➡️ Skandaliczny apel Unii Metropolii Polskich:
https://www.stopspalarni.pl/index.php/2022/03/29/hipokryzja-wlodarzy-najwiekszych-polskich-miast/

➡️ Samorządy zachłyśnięte wizją spalania śmieci:
https://www.stopspalarni.pl/index.php/2022/04/01/portal-samorzadowy-o-spalarniach-smieci/