W najnowszym odcinku Zielonego Trójstyku obalamy „mitologie Fortum”. O tym, że spalarnia śmieci miałaby być elektrociepłownią, o potrzebach miasta w zakresie ciepła, pokazujemy jak przez lata firma poprzestaje tylko na planach, nie zbudowała żadnej ważnej magistrali.

Gościem odcinka jest Roman Traczyk, absolwent Politechniki Wrocławskiej, doktor nauk technicznych, ekspert z zakresu ciepłownictwa, wieloletni praktyk, a do 2014 roku dyrektor ds. handlu i rozwoju w Kogeneracji. Skomplikowaną materię ciepłownictwa zna jak mało kto.

Spalarnia, czy elektrociepłownia? Od początku firma Fortum próbuje przekonywać, że forsowana instalacja pełniłaby rolę elektrociepłowni. Sugeruje, że miasto potrzebuje coraz więcej ciepła. Tymczasem dokumenty mówią całkiem coś innego. Nasz gość jednoznacznie odnosi się do tego wszystkiego.

W przedłożonym przez Fortum tzw. raporcie środowiskowym nie ma mowy o elektrociepłowni, nie ma mowy o podłączeniu do sieci energetycznej, czy ciepłowniczej. To ostatnie stoi zresztą pod wielkim znakiem zapytania. Nie wiemy co miałoby zostać podłączone i jak. Tymczasem do najbliższej magistrali ciepłowniczej jest około 5 kilometrów. Okazuje się też, że miasto wcale nie potrzebuje więcej ciepła sieciowego – potrzeby w tym zakresie wręcz się zmniejszają.

Zapraszamy do obejrzenia do tego arcyciekawego odcinka!

➡️ Poprzednie odcinki: https://www.facebook.com/stopspalarni.wro/videos/