Kolejni mieszkańcy chcą zaskarżyć miejscowy plan dla terenu, na którym Fortum forsuje spalarnię śmieci. Zapraszamy do kontaktu – pomożemy prawnie, pokierujemy co i jak. Praktycznie każdy może złożyć taką skargę!

W piątek informowaliśmy o dwóch pierwszych skargach mieszkańców do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Chodzi oczywiście o Uchwałę nr VIII/XXVI/282/20 z dnia 30 listopada 2020 r. w sprawie miejscowego planu dla terenu, na którym Fortum forsuje budowę spalarni śmieci.

Post wzbudził duże zainteresowanie, dostajemy pytania jak złożyć taką skargę, a przede wszystkim kto może ją złożyć. Odpowiedź brzmi: prawie każdy, kto mieszka w zasięgu oddziaływania spalarni. A ten zasięg to przynajmniej 10-20 km od komina.

Zachęcamy więc okolicznych mieszkańców, rolników, właścicieli gospodarstw rolnych, pasiek, ekologicznych upraw, winnic i sadów, których w okolicy przecież nie brakuje. Pomożemy prawnie w przygotowaniu treści skargi i jej złożeniu.

Zgodnie z art. 101 Ustawy o samorządzie gminnym, każdy czyj interes prawny lub uprawnienie zostały naruszone uchwałą lub zarządzeniem podjętymi przez organ gminy w sprawie z zakresu administracji publicznej, może zaskarżyć uchwałę lub zarządzenie do sądu administracyjnego.

Co więcej, skargę na plan miejscowy można wnieść do sądu administracyjnego w imieniu własnym lub grupy mieszkańców gminy, którzy wyrażą pisemną zgodę na taką reprezentację. Nie ma żadnego terminu na wniesienie skargi, trzeba jedynie uiścić opłatę w stałej wysokości 300 zł.

Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu przez prywatną wiadomość lub mailem kontakt@stopspalarni.pl