Z tym przesłaniem witamy Nowy Rok 2022. Nie ustaniemy w naszych działaniach, a wręcz będziemy coraz silniejsi i coraz bardziej skonsolidowani!

W całej Polsce mają miejsce próby budowania kolejnych spalarni śmieci. Nie tylko tej planowanej na styku Wrocławia, gmin Wisznia Mała i Długołęka. Także w Bielsko-Białej, Bydgoszczy, Chrzanowie, Bielawie, Warszawie, Suwałkach, Zgierzu, Rudzie Śląskiej i innych miejscach. Nie ma miesiąca żeby społeczność lokalna nie dowiadywała się o kolejnych tego typu pomysłach – ostatnio w Marszowie (koło Żar), Sycowie, Ostrzeszowie i (prawdopodobnie) szykuje się taka także w Dzierżoniowie.

Mechanizm przepychania takich instalacji jest wszędzie bardzo podobny – wszystko dzieje się zwykle po cichu, bez pytania społeczeństwa o zdanie, z pominięciem faktycznych konsultacji społecznych, bez oglądania się na jednoznaczne antyspalarniane dyrektywy Unii Europejskiej, czy badania naukowe dowodzące szkodliwości spalania.
Pełno jest za to tzw. greenwashingu – czyli odmieniania „eko” przez wszystkie przypadki, fałszowanie idei GOZ, a to wszystko grubo polane zielonym kolorem. Te chore pomysły nierzadko popierają władze, dając dowód ignorancji i krótkowzroczności.

W przypadku spalarni pod Wrocławiem można jednak powiedzieć, że trafiła przysłowiowa kosa na kamień. STOP wrocławskiej spalarni to największy i najlepiej zorganizowany opór społeczny wobec tego typu instalacji w historii kraju. Z naszych doświadczeń, argumentacji, tekstów, grafik, projektów bannerów, a nawet logo z zakazem spalarni garściami czerpią inne grupy protestujące w Polsce.

W połączeniu z nieocenionymi organizacjami ekologicznymi, przede wszystkim Towarzystwa na rzecz Ziemi, dajemy silny odpór takim pomysłom nie tylko na polu merytorycznym, promocyjnym, ale przede wszystkim formalno-prawnym.
Środowisko firm spalarnianych z pewnością pożałuje decyzji Fortum o budowie spalarni w tym miejscu. O ile JUŻ nie żałuje. Patrząc na wiele profili i grup antyspalarnianych, na bannery wiszące na ulicach, można zobaczyć opracowane przez nas materiały, którymi chętnie się dzielimy. Z wieloma grupami jesteśmy w stałym kontakcie.

W Nowy Rok 2022 wkraczamy więc z mocnym przesłaniem: NIE DAMY SIĘ! Drogie Fortum jeżeli myślicie, że weźmiecie nas na przeczekanie, że się zdemobilizujemy, że nam się znudzi – TO SIĘ GRUBO MYLICIE. Użyjemy wszelkich metod formalno-prawnych, wszelkich dróg odwoławczych, aż do NSA włącznie, wszelkich nacisków politycznych (a nadchodzą wybory), wyciągniemy wszelkie brudy, będziemy organizować kolejne pikiety, nie cofniemy się nawet przed blokadami dróg.
Słowem: NIE POZWOLIMY NA BUDOWĘ TEJ SPALARNI! I będziemy pomagać też innym. Także ten, tego… życzymy upojnego Sylwestra drodzy piromani. Kac będzie z pewnością dłuuuuugi i bolesny.

Wszystkim osobom wspierającym nasz protest życzymy zaś tego co najlepsze w Nowym Roku i przede wszystkim zablokowania spalarni!