Szkodliwy wpływ spalarni odpadów na zdrowie i życie mieszkańców potwierdzają nie tylko naukowcy, ale i sądy. W przypadku francuskiego Vaux-le-Pénil, wyrok sądu potwierdził związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy działalnością spalarni, a zachorowaniami na nowotwory i zasądził z tego tytułu odszkodowanie.

W 2001 r. pojawiły się pierwsze podejrzenia dotyczące silnego skażenia środowiska powodowanego przez tamtejszą spalarnię. Po przeprowadzeniu badań jaj kurzych na obecność dioksyn stwierdzono, że zawierają 40 pg/g sm dioksyn, czyli ponad 3-krotność dopuszczalnego stężenia. W czerwcu 2002 r. wykryto emisję dioksyn na poziomie 226 ng TEQ/Nm3, 2260 razy obecnej normy wynoszącej 0,1 ng TEQ/Nm3. Stwierdzono również 10-krotne przekroczenia emisji pyłów, od 5 do 10 razy kwasu solnego, 6 razy tlenku węgla.

W ośmiu sąsiednich gminach wykryto 28 przypadków rzadkich nowotworów, w tym chłoniaka nieziarniczego. Droga biegnąca do spalarni zaczęła nosić miano „ulicy nowotworów”.

Proces cywilny spalarni wytoczyły władze gminy Maincy oraz 165 mieszkańców. Po latach walki sądowej z trującą spalarnią, sąd orzekł odszkodowanie w wysokości 600 000 euro dla mieszkańców. Cóż jednak z pieniędzy, gdy wielu z nich zachorowało na śmiertelne nowotwory…

Wyrok jest precedensowy i – na bazie zebranych dowodów – można się spodziewać kolejnych wyroków w tych sprawach. Jednoznacznie potwierdza bowiem związek pomiędzy spalarniami, a zdrowiem (i życiem) okolicznych mieszkańców.O tym szkodliwym wpływie spalani pisaliśmy już nie raz. Badania naukowe niezbicie wskazują na:
⚠️ wzrost śmiertelności ludzi żyjących w pobliżu spalarni
⚠️ wzrost zachorowań na nowotwory m.in. chłoniaka nieziarniczego
⚠️ guzy układu limfohematopoetycznego, choroby układu krążenia i oddechowego
⚠️ przedwczesne porody i wady rozwojowe noworodków
⚠️ podwyższony poziom dioksyn w organizmie, m.in. w mleku karmiących matek, co znacznie zwiększa ryzyko zmian DNA u szybko rozwijających się noworodków

➡️ Więcej na ten temat:https://www.facebook.com/stopspalarni.wro/posts/117394087212408Przez lata nie zdawano sobie sprawy ze szkodliwego wpływu spalarni, czy też ten wpływ wręcz tuszowano. W chwili obecnej nauka dostarcza jednak JEDNOZNACZNYCH dowodów co do negatywnego wpływu na zdrowie i życie mieszkańców. Nie tylko tych mieszkających w pobliżu spalarni, ale także spożywających żywność wyhodowaną w okolicy.
Odpowiadają za to głównie niezwykle szkodliwe, toksyczne dioksyny. Nauka mówi jednoznacznie, że głównym źródłem dioksyn w środowisku jest kontrolowane spalanie odpadów.

➡️ Więcej na ten temat:https://www.facebook.com/stopspalarni.wro/posts/152225993729217


Przypomnijmy, że potwierdzony holenderskimi badaniami zasięg oddziaływania komina spalarni to 10 kilometrów, ale przy odpowiednich wiatrach może to być znacznie więcej…
Na Zachodzie Europy spalarnie się zamyka. Przykładowo w Danii w przeciągu najbliższej dekady ma zostać zamkniętych 30% spalarni. Tamtejsze społeczeństwa są coraz bardziej świadome zgubnych skutków spalarni – nie tylko zdrowotnych, ale i środowiskowych, klimatycznych. Znacznie więcej odpadów jest też przetwarzanych, przez co zwyczajnie w spalarniach nie ma czym… palić.➡️ Więcej o przypadku francuskiej spalarni:https://www.leparisien.fr/seine-et-marne-77/incinerateur-de-vaux-le-penil-l-agglomeration-de-melun-encore-condamnee-11-10-2019-8170782.phphttps://www.zerowastefrance.org/incinerateur-vaux-le-penil-condamnation-historique-mise-danger-autrui/

To nie jedyny przypadek z Francji, przy którym udowodniono, że spalarnie makabrycznie wpłynęły na zdrowie mieszkańców. Wykazano to także m.in. w Besancon, gdzie wystąpiły skupiska chłoniaka nieziarniczego w pobliżu spalarni (badania z 2000 r.), co było spowodowane podwyższonym poziomem dioksyn (Viel JF, Arveux P et al. doi: 10.1093/aje/152.1.13). Makabrycznie, bo chłoniak nieziarniczy to nowotwór złośliwy, który w agresywnym przebiegu może prowadzić do zgonu w ciągu zalewdwie kilku tygodni przy braku odpowiedzi na leczenie.ℹ️ Dlaczego protestujemy? Spalarnie to trujący przeżytek od którego odchodzi się w zachodniej Europie. UE, WHO, naukowcy i ekolodzy jednoznacznie mówią, że spalanie odpadów jest szkodliwe klimatycznie, środowiskowo, zdrowotnie. Spalarnie to najgorsze możliwe rozwiązanie zagospodarowywania odpadów. To marnowanie cennych zasobów i kierunek odwrotny od gospodarki obiegu zamkniętego w którym musimy podążać.