Niezwykle interesująca audycja w Radio Wrocław poświęcona w całości spalarni. Gośćmi programu byli radni: Mirosław Lach (Klub Radnych Forum Jacka Sutryka Wrocław Wspólna Sprawa), Andrzej Kilijanek (Prawo i Sprawiedliwość), Piotr Uhle (.Nowoczesna).

„Jest to olbrzymia spalarnia, którą Fortum zamierza wybudować, dużo dużo większa niż w ogóle frakcja którą – według deklaracji miałaby ta spalarnia się zajmować – produkuje Wrocław i okoliczne gminy, To jest sytuacja, która absolutnie wymaga wyjaśnienia i absolutnie nie jest zakończona.”

– powiedział Piotr Uhle

Cieszy nas świadomość radnych, że firma Fortum wprowadza opinię publiczną w błąd twierdząc, iż ta spalarnia jest odpowiedzią na potrzeby Wrocławia i aglomeracji wrocławskiej. Absolutnie bowiem tak nie jest.

W chwili obecnej w skali Polski funkcjonuje już wystarczająco dużo spalarni jak na krajowe potrzeby, szczególnie że ilość odpadów które będzie można spalać będzie w kolejnych latach spadać. Budowa kolejnej spalarni nie ma innego uzasadnienia niż spalanie śmieci sprowadzanych z zagranicy. To po prostu biznes.

Cieszy też, że radni zdają sobie sprawę, iż apel prezydenta i wójtów do Fortum o wycofanie się z planów budowy spalarni nie załatwia sprawy. Mówił o tym Andrzej Kilijanek:

„Wydaje się proces postępuje, firma Fortum mówi, że do 12 miesięcy dowiemy się czy będzie chciała realizować taką inwestycję. (…)”

Więcej w materiale Radio Wrocław, gorąco polecamy odsłuchanie całości [link]