Jak donosi Portal Samorządowy, Europosłowie zaaprobowali projekt nowych przepisów opakowaniowych – Packaging and Packaging Waste Regulation (PPWR), których celem jest ograniczenie ilości odpadów opakowaniowych w UE.

Cały czas słyszymy, że „produkujemy” (pierwsze kłamstwo) coraz więcej (drugie kłamstwo) odpadów komunalnych. Tymczasem od lat ich całkowita ilość pozostaje na zbliżonym poziomie, a ostatnio wręcz spada – w 2022 r. było to 13,42 mln ton, a w 2021 r. 13,67 mln ton (dane za GUS).

Pod względem wskaźnika ilości odpadów komunalnych na głowę jednego mieszkańca od lat plasujemy się w ścisłej POZYTYWNEJ czołówce europejskiej generując najmniej śmieci. Wg Eurostatu w 2021 r. byliśmy na drugim miejscu ze wskaźnikiem 362 kg/os. Dla porównania w 2006 r. było to 321 kg/os. (gdzie te katastroficzne wzrosty???).

Trzeba jednak jasno stwierdzić, że problem jest, a producenci artykułów spożywczych i przemysłowych nie ułatwiają minimalizowania wolumenu odpadów. Bo tu wyprostujmy pierwsze kłamstwo – to nie konsumenci „produkują” śmieci, ale producenci artykułów, których często nie da się kupić w innej formie niż zapakowane np. w plastik.

To na szczęście ulegnie w końcu ukróceniu gdyż UE szykuje przepisy opakowaniowe – Packaging and Packaging Waste Regulation (PPWR), których celem jest ograniczenie ilości odpadów opakowaniowych w UE.

Jak wyjaśnia Portal Samorządowy, przepisy mają pomóc ograniczyć ilość odpadów opakowaniowych i jeszcze bardziej przybliżyć kraje członkowskie do wdrożenia GOZ, a także skłonić producentów do większej odpowiedzialności za opakowania wprowadzane na rynek i szukania nowych, bardziej przyjaznych dla środowiska rozwiązań.

A przecież równolegle czeka nas jeszcze wprowadzenie systemu kaucyjnego na opakowania po napojach do 3l. Wraz z nową ekipą rządową spodziewane jest także wdrożenie w końcu systemu Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta. Słowem: odpadów będzie jeszcze mniej.

I po co te wszystkie spalarnie???