Dziś obchodzimy Dzień bez opakowań foliowych. Opakowania foliowe to olbrzymi problem. Warto zmienić swoje przyzwyczajenia i stać się wyeliminować je ze swojego życia.

➡️ Wytwarzanie tworzyw sztucznych związane jest ze szkodliwymi emisjami CO2 do atmosfery.
➡️ Tylko część opakowań foliowych jest zbierana i przetwarzana.
➡️ Większość ląduje albo na składowiskach, gdzie przenikają do wód gruntowych w formie mikroplastiku lub jest spalana, w wyniku czego powstają rakotwórcze dioksyny i furany.
➡️ Opakowania foliowe zaśmiecają środowisko i są śmiertelnym niezbezpieczeństwem dla wielu zwierząt.

W ostatnich latach zmieniliśmy nawyki w zakresie toreb na zakupy (tzw. reklamówek) zamieniając je w ekotorby wielokrotnego użytku. Niestety nadal opakowania foliowe są praktycznie wszędzie. Folią opakowywanych jest mnóstwo produktów spożywczych i przemysłowych.

Od ryżu w woreczkach, przez wędliny i sery, woreczki-zrywki na owoce i warzywa w marketach, po foliowanie książek, zabawek, nawet ubrania są pakowane w foliowe woreczki… Folię znajdziemy na każdym roku…

To wszystko powoduje, że pojemniki z odpadami z tworzyw sztucznych w dużej mierze wypełniają folie. Niestety tylko część opakowań foliowych jest zbierana i przetwarzana. Większość ląduje albo na składowiskach, gdzie przenikają do wód gruntowych w formie plastiku lub jest spalana w wyniku czego powstają rakotwórcze dioksyny i furany.

Do tego wiele odpadów foliowych nie trafia w ogóle do pojemnika. Często też takie lekkie foliowe odpady są rzucane gdzie popadnie, albo do otwarych śmietników, następnie rozwiewa je wiatr, w efekcie czego zaśmiecają one środowisko i stanowią śmiertelną pułapkę dla zwierząt.

Rozwiązaniem tego problemu byłoby wprowadzanie ograniczeń na producentów i dystrybutorów towarów, aby pakowanie w jednorazowe opakowania plastikiwe było dla nich nieopłacalne. Temu właśnie służyć ma Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta (ROP). Nowe przepisy rodzą się jednak w bólach, a problem jest już teraz.

Co możemy więc zrobić?

  • Na zakupy wybierajmy się zawsze z własną torbą wielorazową
  • Warzywa i owoce pakujmy w torebki wielorazowe (można je kupić lub zrobić własne choćby z firanek), ew. w torby papierowe
  • Sery, wędliny, produkty garmażeryjne itd. kupujmy na wagę do własnych opakowań (najlepiej szklanych, ew. plastikowych wielokrotnego użytku).
  • Unikajmy produktów pakowanych w folię jeżeli są dostępne alternatywy – np. chleba w worku foliowym, ogórków szklarniowych, ofoliowanych jabłek „eko” na styropianowej tacce.

To oczywiście tylko przykłady. Warto zmienić swoje przyzwyczajenia żeby wytwarzać mniej śmieci. Im mniej ich będziemy wytwarzać tym mniej trzeba będzie ich przetwarzać, nie mówiąc o spalaniu…