Zapraszamy do udziału w pikiecie przeciwko spalarni śmieci. To jest ten moment kiedy trzeba się zaangażować!

➡️ Kiedy: 23 listopada (wtorek), godz. 15:00
➡️ Gdzie: przed Urzędem Gminy Wisznia Mała (ul. Wrocławska 9)

Firma Fortum chce wybudować spalarnię na skraju gminy Wisznia Mała, na styku z Wrocławiem i gminą Długołęka. W sąsiedztwie osiedli mieszkaniowych, upraw i chronionego obszaru Natura 2000.

Pomimo długotrwałego i szerokiego sprzeciwu mieszkańców i władz samorządowych, firma nie odstąpiła od tego fatalnego pomysłu, nie wycofała wniosku o wydanie decyzji środowiskowej, bez opamiętania brnie dalej…

ℹ️ Przypomnijmy, że Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk wspólnie z Wójtem Gminy Wisznia Mała Jakubem Bronowicki i Wójtem Gminy Długołęka Wojciechem Błońskim już w czerwcu zaapelowali do firmy Fortum o zaniechanie budowy spalarni. W analogicznym tonie wypowiedziała się Rada Miejska Wrocławia, Rady Gmin Wisznia Mała i Długołęka, Zarząd Powiatu Wrocławskiego, a nawet Burmistrz Trzebnicy Marek Długozima, który stara się o przywrócenie statusu uzdrowiska swemu ukochanemu miastu.

Fortum pozostaje głuche na te apele. Na początku listopada w Urzędzie Gminy Wisznia Mała formalnie ruszyło postępowanie administracyjne w sprawie wydania tzw. decyzji środowiskowej dotyczącej spalarni.

MÓWIMY DOŚĆ! Dlatego w najbliższy wtorek organizujemy pikietę przez Urzędem Gminy Wisznia Mała. Dołączcie do nas! To jest ten moment kiedy trzeba się zaangażować i unaocznić swój sprzeciw!


➡️ Dlaczego protestujemy? Spalarnie to trujący przeżytek od którego odchodzi się w zachodniej Europie. UE, WHO, naukowcy i ekolodzy jednoznacznie mówią, że spalanie odpadów jest szkodliwe klimatycznie, środowiskowo, zdrowotnie. Spalarnie to najgorsze i najdroższe (!) możliwe rozwiązanie zagospodarowywania odpadów. To marnowanie cennych zasobów i kierunek odwrotny od gospodarki obiegu zamkniętego w którym musimy podążać.

Wrocławska spalarnia miałaby spalać nawet 250 tys. odpadów rocznie. Badania wykazały, że oddziaływanie wyziewów z komina spalarni rozciąga się na 10 kilometrów, a nie wszystkie emitowane toksyny są objęte stałym monitoringiem.

Badania naukowe potwierdzają szkodliwy wpływ spalarni na zdrowie i życie ludzi m.in. zachorowalność na nowotwory, bezpłodność, poronienia, wady rozwojowe noworodków, głównie za sprawą emitowanych przez nie dioksyn.

Wesprzyj nasze działania: https://zrzutka.pl/fygwaw

Ulotka do druku: https://www.stopspalarni.pl/stop-pikieta.pdf