Zależy nam na ochronie okolicznego krajobrazu. Nie chcemy industrializacji tych terenów, które były dotąd wolne od przemysłu. I niech tak pozostanie.

Wnioski i uwagi do projektu Audytu krajobrazowego województwa dolnośląskiego złożyli wczoraj członkowie Komitetu STOP wrocławskiej spalarni, Stowarzyszenia Nasze Pawłowice i Ramiszów, Inicjatywa społeczna „Porozumienie dla Wiszni Małej”, grupy GminniAktywiści oraz wielu mieszkańców indywidualnie.

Uwagi dotyczyły m.in.:

  • Wyznaczenia w obrębie wrocławskiego Osiedla Pawłowice krajobrazu priorytetowego dla podkreślenia i ochrony unikatowych walorów krajobrazowych dawnej wsi i zrealizowanej idei „miasta-ogrodu“, a funkcjonującej w tej formie do dziś.
  • Rozszerzenia obszaru Obszaru Chronionego Krajobrazu „Wzgórza Trzebnickie” o las Malin położony na styku gminy Wisznia Mała i Długołęka oraz o lasy w sąsiedztwie Obornik Śląskich.
  • Wyznaczenia krajobrazów priorytetowych na obszarach Natura 2000 Kumaki Dobrej PLH020078, Natura 2000 Stawy w Borowej PLH020045 i Natura 2000 Lasy Grędzińskie PLH020081 i w ich okolicach, ze względu na unikalne cechy przyrodnicze i krajobrazowe w kontekście sąsiedztwa stolicy regionu.

Audyt krajobrazowy nie wpływa niestety na zapisy uchwalonych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Nie zmieni więc postanowień skandalicznego miejscowego planu na Trójstyku gmin Wisznia Mała, Wrocław i Długołęka. Niemniej jednak „Trójstyk” to nie wszystko. Mamy wiele pięknych miejsc, które warto chronić przed zabudową przemysłową i innymi dyskusyjnymi pomysłami.

Dziękujemy wszystkim mieszkańcom, którzy złożyli wnioski w tej sprawie!