Petycja w sprawie wykreślenia spalarni z WPGO została uznana! Cieszymy się ogromnie, choć to jeszcze nie finał naszych zmagań. Pozostała zmiana fatalnego miejscowego planu na trójstyku, dopuszczającego uciążliwy przemysł z 80-metrowym kominem.

Przypomnijmy, że w najnowszym projekcie Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami (WPGO) na lata 2023-2028 wpisano aż dwie spalarnie w rejonie Wrocławia – jedną w obrębie miasta (zgłoszoną przez ALBA Polska), drugą na trójstyku Wrocławia, gmin Wisznia Mała i Długołęka (zgłoszą przez Fortum).

Wpisanie spalarni do WPGO nie jest warunkiem umożliwiającym budowę spalarni, ale ułatwia procedowanie. Wykreślenie to sygnał, że taka instalacja nie jest w danym miejscu pożądana i planowana.

W tej sprawie działaliśmy już od 2022 roku – jeszcze za poprzedniej kadencji Zarządu i Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Był wielki opór, brak dialogu. To się zmieniło w tej kadencji, kiedy to wyszliśmy najpierw z inicjatywą uchwałodawczą, a następnie z petycją w sprawie wykreślenia obu wrocławskich spalarni z WPGO.

Rozpoczął się trudny dialog. Występowaliśmy kilkukrotnie na posiedzeniach Komisji Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, gdzie z szacunkiem zostaliśmy przyjęci i wysłuchani za co ogromne podziękowania należą się Panu Przewodniczącemu Marcinowi Borysowi, Wiceprzewodniczącemu Markowi Łapińskiemu, Radnym Katarzyna Lubinieckiej-Różyło oraz Magdalenie Piaseckiej.

Zostało nawet zwołane specjalne posiedzenie Komisji z udziałem Marszałka Województwa Dolnośląskiego Pawła Gancarza, gdzie wymienialiśmy się argumentami i wizjami na rozwiązanie problemu śmieci na Dolnym Śląsku. W międzyczasie w mediach Radni podkreślali, że „bez zgody społecznej żadna spalarnia nie powstanie” – mówiła o tym Monika Włodarczyk, radna Sejmiku Dolnośląskiego na antenie Radio Wrocław, za co gorąco dziękujemy.

Ostatecznie Zarząd Województwa podjął uchwałę o wykreśleniu obu spalarni z projektu WPGO.

Bardzo się cieszymy, choć nie nie jest to jeszcze finał sprawy. Raz, projekt WPGO musi zostać przegłosowany na Sesji Sejmiku pod koniec marca. Dwa, pozostaje sprawa fatalnego planu miejscowego na trójstyku, który dopuszcza uciążliwy przemysł z 80-metrowym kominem. Wiemy, że właściciel terenu ma kolejne pomysły w tym miejscu, więc musimy doprowadzić tę sprawę do końca.

Dziękujemy Zarządowi Województwa, Panu Marszałkowi, wszystkim wspierającym nas Radnym. Warto też na koniec podkreślić, że pomysłodawcami inicjatywy uchwałodawczej byli Aleksandra Marciniak oraz Sylwester Górski, a Oleg Krzyżanowski powinien otrzymać pomnik za ogrom pracy przy zbieraniu podpisów pod tą inicjatywą