Stowarzyszenie Nasze Pawłowice i Ramiszów, GminniAktywiści, Jesteśmy z Wami. Mieszkańcy powiatu wrocławskiego dla Ukrainy pytają kiedy Fortum wycofa się z Rosji, przestanie świadczyć strategiczne usługi energetyczne na rzecz tego kraju i pośrednio wspierać rosyjską agresję na Ukrainę.

Treść listu: www.gminniaktywisci.pl/To-Prime-Minister.pdf

Przypomnijmy, że korporacja Fortum, której większościowym udziałowcem jest Finlandia, od lat działa w Rosji, gdzie dostarcza większość wytwarzanego ciepła. Podczas gdy większość międzynarodowych koncernów wycofała się z Rosji lub znacząco ograniczyła swoją obecność w tym kraju – Fortum kontynuuje tam działalność. 

Fortum ma w Rosji własne elektrociepłownie, a także udziały (30%) w kolejnych 52, poprzez największą rosyjską spółkę energetyczną ТГК-1 (TGC-1) kontrolowaną wspólnie z Gazpromem. Tylko w ubiegłym roku zyski Fortum z działalności w Rosji wyniosły aż pół miliarda euro (!), co stanowi około 20% zysku operacyjnego całej grupy Fortum.

Rosyjskim oddziałem kieruje Александр Чуваев, odznaczony przez Putina „orderem przyjaźni” (орденом Дружбы). Чуваев jest jednocześnie wiceprezesem całej korporacji Fortum, a także wiceprezesem Fortum Power and Heat. To właśnie polski oddział tej spółki-córki forsuje budowę spalarni śmieci przy Wrocławiu oraz ma już dwie funkcjonujące instalacje w Polsce.

W Kolejnym liście do Premier Finlandii autorzy wskazują, że wbrew zapowiedziom Fortum nadal kontynuuje swoją działalność na terenie Rosji, a tym samym wspiera tamtejszy rynek energetyczny.

W odpowiedzi na pierwszy list rząd fiński, reprezentowany przez Tytti Tuppurainen, fińską minister ds. Europejskich i Skarbu Państwa, potwierdził że “Fortum zapowiedziało, że zamierza wyjść z Rosji poprzez sprzedaż aktywów, a dalsze inwestycje w Rosji zostały wstrzymane”. Minister dodała, że “Fiński rząd, będący jednym z większych właścicieli Fortum, śledzi rozwój sytuacji.”

W drugim liście sygnatariusze wskazują na zorganizowaną przez Fortum na terenie Rosji konferencję dla obecnych i potencjalnych partnerów biznesowych z tego kraju. Niedługo później, Fortum zostało uznane przez rosyjską agencję ratingową za stabilnego partnera biznesowego, czym rosyjski oddział chwalił na rosyjskojęzycznych stronach. To przeczy dostarczanej opinii publicznej informacji o wycofywaniu się z tamtejszego rynku. 

Kolejny list otwarty ma wezwać rząd fiński do przyjęcia odpowiedzialności za działania Fortum i skutecznego wycofania tej firmy z rosyjskiego rynku.