Spalarnie śmieci to szkodliwy relikt przeszłości, który nie zabezpieczy nas energetycznie. Rozwiązania leżą w wykorzystaniu frakcji bio i biokompostowniach. Nasze argumenty i stanowisko wybrzmiały podczas posiedzenia sejmowej komisji ds. ciepłownictwa i energetyki 28 września 2022 r.

Poniżej fragmenty posiedzenia z wypowiedziami mecenasa Marcina Gruszko, reprezentującego Komitet społeczny STOP wrocławskiej spalarni oraz innych społeczności i organizacji pozarządowych, które uczestniczyły w posiedzeniu: STOP Spalarni Śmieci w Bielsku-Białej, NIE dla spalarni w Inowrocławiu, STOP spalarni w TYCHACH, Instytut Spraw Obywatelskich, a także przede wszystkim Towarzystwo na rzecz Ziemi, które wspiera nasze działania od samego początku i dzięki któremu w ogóle na komisji się znaleźliśmy.

W tym miejscu gorące podziękowania należą się Pawłowi Głuszyńskiem z TnZ, który w trakcie posiedzenia przedstawił stanowisko strony społecznej w sprawie spalarni wraz z obszerną argumentacją dlaczego jest to błędny kierunek oraz na czym powinniśmy się skupić. Gorąco polecamy uważne przesłuchanie całego wystąpienia Pawła Głuszyńskiego.

Gratulacje również należą się Andrzejowi Sowie, który jest nie tylko członkiem społeczności walczącej ze spalarnią w Bielsku-Białej, ale i tamtejszym Radnym Powiatowym, a podczas posiedzenia bardzo szczegółowo przedstawiał jak – bez cienia przesady – olbrzymi potencjał leży w zagospodarowaniu bioodpadów. Starczy powiedzieć, że dzięki temu można by osiągnąć produkcję energii na poziomie dwóch elektrowni atomowych, a gazu tyle ile importujemy z rosji.

Nie sposób przejść też obojętnie wobec stanowiska prezentowanego przez Agnieszkę Amszej ze STOP spalarni śmieci w Tychach, która zwracała uwagę na konieczność ochrony interesu społecznego. Krzysztof Pietrzak z NIE dla spalarni w Inowrocławiu uświadamiał z kolei, że toksyny ze spalania śmieci będą oddziaływać na okolicznych mieszkańców przez dekady. 

Niestety nie pozwolono w pełni wypowiedzieć się Rafałowi Górskiemu z Instytutu Spraw Obywatelskich, który chciał zwrócić uwagę, na brudny biznes jaki stoi za budowami tych instalacji.