57 lat temu, 12 lipca 1964 roku lekarz naczelny Stanów Zjednoczonych potwierdził związek między paleniem papierosów, a rakiem płuc.
Wcześniej papierosy uznawano za nieszkodliwe, a wręcz pożyteczne. Były reklamowane jako środek na odchudzanie, problemy żołądkowe, czy poprawiający pracę umysłu. Papierosy palono wszędzie, także przy dzieciach, te zresztą też nierzadko paliły… Z czasem wprowadzano papierosy z filtrem przekonując, że wyłapują one wszystkie zanieczyszczenia.
Czy to samo czeka nas ze spalarniami śmieci?
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu mało kto zdawał sobie sprawę ze szkodliwości spalarni. Nie prowadzono badań wieloletniego, systematycznego wpływu emitowanych zanieczyszczeń na zdrowie i życie ludzie. Wraz z upływem lat takich badań i wyników jest coraz więcej.
Zobacz 5 przykładowych dowodów naukowych: https://www.facebook.com/stopspalarni.wro/posts/117394087212408
Podobnie jak koncerny tytoniowe, firmy spalarniane również przez lata przekonywały, że ich spalarnie są nieszkodliwe i pożyteczne. Gdy rosła świadomość, że jednak tak nie jest, zaczęto stosować różne filtry. Te jednak – tak jak przy papierosach – nigdy nie wyłapią wszystkich zanieczyszczeń.
Dziś już wiemy, że nawet najnowocześniejsze spalarnie mają udowodniony naukowo negatywny wpływ na ludzkie zdrowie i życie. Takie są fakty. Oddziaływują do tego latami, ich działanie obliczone jest bowiem zwykle na 30-35 lat…
Więcej o wieloletnim oddziaływaniu:https://www.facebook.com/stopspalarni.wro/posts/124392146512602
Czy doczekamy się, że spalarnie staną się zakazane, tak jak coraz bardziej zakazywane stają się papierosy? Wszystko na to wskazuje, choć stanie się to przede wszystkim ze względu na postępujący kryzys klimatyczny.
Unia Europejska już od 2018 roku zarządziła odwrót od spalarni ze względu na ich szkodliwe oddziaływanie potężnymi emisjami CO2 do atmosfery. Tymczasem już w najbliższą środę zostanie ogłoszony pakiet ekologiczny UE, a wraz z nim redukcja emisji do 2030 o 55%. Celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej w ramach UE w 2050 roku. Spalarnie nie mają żadnej przyszłości. To przeżytek od którego odwracają się cywilizowane kraje stawiając na redukcję, ponowne użycie i recykling odpadów. Przykładowo Dania w przeciągu dekady zamknie 7 z 23 swoich spalarni (30%).
Garść fotek z historii papierosów (dziś mogą wydawać się szokujące):